Zamość: Antoni Macierewicz na przysiędze żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady WOT

  • 29.10.2017, 15:49 (aktualizacja 30.10.2017, 10:35)
  • bw
Zamość: Antoni Macierewicz na przysiędze żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady WOT Kronika Tygodnia
Szkolenie podstawowe, czyli tzw. „szesnastkę”, którą ponad 200 żołnierzy rozpoczęło 14 października w zamojskich koszarach, zostało zakończone uroczystą przysięgą wojskową na Rynku Wielkim w Zamościu. Dzisiaj (29 października) o godzinie 11 odebrał ją na Rynku Wielkim w Zamościu Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. 

Pomimo niesprzyjającej pogody, już przed 11 na Rynku Wielkim w Zamościu zebrały się setki ludzi, by uczestniczyć w uroczystościach przysięgi żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Władze miasta na uroczystościach reprezentował wiceprezydent Andrzej Zastąpiło, obecny był także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, starosta powiatu zamojskiego Henryk Matej oraz przedstawiciele miast województwa lubelskiego. 

Obchody rozpoczęły się od przeglądu wojsk przez ministra obrony i uroczystego podniesienia flagi państwowej. Dowódca 2. Lubelskiej Brygady płk Tadeusz Nastarowicz w przemówieniu podkreślił odpowiedzialność za obraz i renomę wojska wszystkich, którzy zdecydowali się wstąpić do wojsk obrony terytorialnej.

Antoni Macierewicz w swoim przemówieniu skupił się na poczuciu dumy z etosu żołnierza. - Tworzycie to samo wojsko polskie i będziecie przysięgać na ten sam sztandar, na który przysięgali żołnierze AK i Żołnierze Wyklęci. Wasze poświęcenie sprawi, że Polacy będą mogli żyć bezpiecznie - mówił szef MON.

Po uroczystej przysiędze na sztandar 9. pułku piechoty Armii Krajowej, modlitwy za żołnierzy odmówili katoliccy i prawosławni kapelani wojskowi. Minister obrony narodowej nadał brązowe medale zasługi dla obronności kraju dla byłych żołnierzy i przekazał listy gratulacyjne za zaangażowanie i wysokie wyniki podczas szkoleń wojsk obrony terytorialnej d;la najlepszych kadetów. 

Oficjalną część obchodów zakończyła defilada wojskowa w wykonaniu plutonów 2. Lubelskiej Brygady WOT, kombatantów, orkiestry wojskowej i służb mundurowych oraz pokaz musztry wojskowej.

Po zakończonej uroczystości żołnierze spotkali się z rodzinami. Wszyscy uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego i spróbować wojskowej grochówki. 

Lubelska Brygada liczy już ponad 1,2 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i przeszło 200 żołnierzy zawodowych. Trwa rekrutacja kolejnych ochotników. Przysięga następnej grupy nowo wcielonych żołnierzy zaplanowana jest na początek grudnia. Docelowo w skład lubelskiej brygady OT wchodzić będzie pięć batalionów stacjonujących w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Dęblinie i Białej Podlaskiej. Docelowo, w 2020 r. jednostka liczyć ma 4,5 tys. żołnierzy.

Poniżej obszerna fotorelacja z wydarzenia. 

bw

Zdjęcia (43)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe