Zamość: Co dalej z filharmonią?

  • 24.10.2017, 05:54
  • mk
Zamość: Co dalej z filharmonią?
Czy w sąsiedztwie Parku Miejskiego, kortów tenisowych i stadionu OSiR zostanie wybudowana filharmonia? Pojawiły się trudności. Lokalizacja obiektu w tym miejscu nie uzyskała akceptacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Nie ulega wątpliwości, że Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego potrzebna jest siedziba z prawdziwego zdarzenia. Miasto postanowiło ją wybudować. Zaplanowano, że budynek filharmonii, w którym mieściłaby się siedziba orkiestry powstanie przy ulicy Sadowej i będzie służyć nie tylko Namysłowiakom. Byłby to obiekt wielofunkcyjny (m.in. na potrzeby spektakli, baletu, sympozjów i innych dużych komercyjnych wydarzeń), który mógłby się sam finansować i być impulsem dla rozwoju miasta.  Koszt przedsięwzięcia oszacowano na ponad 40 mln zł. W tej sprawie odbyły się spotkania (w tym z konserwatorem zabytków), a biuro architektoniczne przygotowało wstępną koncepcję obiektu (na zdjęciu).

Kierownik Lubelskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Zamościu Grażyna Żurawicka zwróciła się do Narodowego Instytutu Dziedzictwa z prośbą o zaopiniowanie lokalizacji obiektu filharmonii w Zamościu. Prosząc o opinię NID stwierdziła, że "działanie inwestycyjne będzie miało negatywny wpływ integralność i autentyzm dobra wpisanego na listę UNESCO" i że "należy rozważyć inną" lokalizację.

W odpowiedzi NID stwierdził, że lokalizacja filharmonii przy ulicy Sadowej to zły pomysł, bo znajduje się w otoczeniu zabytkowego Starego Miasta wpisanego na listę zabytków UNESCO. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

mk
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jan
jan 14.01.2018, 10:29
Akurat z tej strony widok Starego Miasta podziwiają turyści. Kompletna bzdura i tylko utrudnianie kogoś kto być może w ogóle w Zamościu nie był. PARANOJA!!!
Bełz
Bełz 24.10.2017, 20:52
Ciekawe, iż HOPSTOP oraz LIDL przy Sadowej nikomu nie przeszkadzał ( toż to rzut beretem od Studziennej). Nie przeszkadza też apartamentowiec przy Łukasińskiego.

Pozostałe