Kiedy dieta i ćwiczenia nie pomagają...

  • 24.10.2017, 06:40 (aktualizacja 30.10.2017 10:13)
  • wd
Kiedy dieta i ćwiczenia nie pomagają...
Jesteś na diecie, ale kilogramów ci nie ubywa? Wyciskasz z siebie siódme poty podczas ćwiczeń, a efekty nie są takie, jakich byś oczekiwała? Dowiedz się co robisz źle i nie popełniaj więcej tych błędów.

Przynajmniej raz w roku jesteś na diecie. Koleżanki doradzają ci jak ćwiczyć i co zjeść, by schudnąć albo wyrzeźbić sylwetkę. Starasz się, przestrzegasz diety, ćwiczysz, a oczekiwanego rezultatu wciąż nie widać? Może jednak warto poradzić się dietetyka i zacząć ćwiczyć w klubie sportowym pod okiem trenera.

Często nieświadome popełnianie błędów żywieniowych powoduje, że zamiast chudnąć, tyjemy, albo nasza waga stoi w miejscu jak zaklęta.

W czym tkwi problem? Dietetyk Kinga Stopa z poradni Mój Dietetyk w Zamościu wyjaśnia ten mechanizm: – Aby zmienić nawyki żywieniowe na trwałe, trzeba poświęcić na to sporo czasu. Krótkotrwały cel dużo łatwiej osiągnąć, ale co potem, jeśli np. w święta znów rzucimy się na słodycze i kaloryczne potrawy? Kluczem do uzyskania wymarzonej wagi i pozostania przy niej jest wypracowanie nowych, zdrowych nawyków żywieniowych... na całe życie. To nie jest proste, dlatego zasady zdrowego odżywiania koniecznie wprowadzajmy małymi krokami. – Postanówmy, że nie słodzimy już napojów, nie solimy kanapek. Uporządkujmy też lodówkę i szafki, niezdrowe zastąpmy zdrowym, czyli warzywami, owocami, produktami z pełnego ziarna, orzechami, nasionami. Jedzenie to przyjemność, ale bywa... zdradzieckie. Szczególnie kiedy nie zachowujemy umiaru. Bo jeść można to, na co się ma ochotę, ale... należy pilnować ilości i zawartości talerza. Posiłki trzeba planować tak jak zakupy i spożywać je regularnie. To droga do sukcesu.

Z ćwiczeniami jest podobnie jak z dietą. Każdy wybiera według uznania, ale nie zawsze według potrzeby. Efekt jest wówczas taki, że np. po kilku miesiącach zamiast mieć węższą talię, mamy większe uda itp.

– Większość naszych nowych członków rozpoczynających przygodę z aktywnością fizyczną w Fitness Platinium posiada stosunkowo niską świadomość na temat treningu czy właściwego odżywiania się. Trenują 5 razy w tygodniu i znacznie zmniejszają objętość spożywanych posiłków. Postanowiliśmy temu zapobiec już od pierwszej wizyty w naszym klubie poprzez zaoferowanie bezpłatnej konsultacji z trenerem, który dobiera odpowiednią aktywność fizyczną do możliwości (w razie potrzeby konsultujemy uczestników ćwiczeń także z dietetykiem) – mówi Wojciech Inglot, właściciel Fitness Platinium w Zamościu.

Błędem jest myślenie, że ćwiczyć trzeba codziennie po kilka godzin. 

– Najlepsze efekty daje jednak stymulacja mięśni dosyć intensywna poprzez trening siłowy, przeplatany okresami odpoczynku, w którym następuje regeneracja mięśni. W trakcie zajęć podnoszących wydolność i poprawiających sylwetkę w MrsSporty, gdzie stosowany jest trening interwałowy, musi być zachowany odstęp kilku do kilkunastu godzin przerwy po treningu, aby dać organizmowi niezbędny czas na regenerację i potreningowe spalanie tkanki tłuszczowej – podkreśla Dariusz Wojtkowski z Mrs.Sporty w Zamościu.

Optymalna częstotliwość ćwiczeń, którą sugerują specjaliści, to trzy treningi w ciągu tygodnia.

Wśród częstych błędów popełnianych podczas ćwiczeń znajduje się wykonywanie niezliczonej ilości powtórzeń na jedną partie mięśniową, żeby spalić tkankę tłuszczową np. z brzucha. 

– Wzmacnianie jednej partii ciała (bo owszem taki efekt też uzyskamy) osłabia inne. Np. wzmacnianie i wykonywanie sporej ilości powtórzeń na brzuch, osłabia i tak nadwyrężony trybem siedzącym odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Właściwy trening powinien być harmonijny, z naciskiem na rozwój całego ciała – tłumaczy Wojciech Inglot.

– Kiedy chcemy wysmuklić całe ciało nie zalecamy monotonnych ćwiczeń na maszynach aerobowych. Z doświadczenia wiemy, że taki trening nudzi i przestaje być efektywny. Wskazane jest urozmaicenie treningu, połączenie treningu cardio z treningiem siłowym i zajęciami grupowymi. W Fitness Platinium jest w czym wybierać, więc naszym ćwiczącym taka sytuacja nie grozi – dodaje Inglot.

– Powszechnym błędem jest niedotrzymywanie właściwego tempa ćwiczeń. Osoby, które nie kontrolują swojego pulsu, nie utrzymują właściwego tempa ćwiczeń i w konsekwencji nie prowadzą treningu o zmiennej intensywności, w efekcie prowadzą jakiś pośredni rodzaj treningu aerobowego z szybkimi zmianami rodzaju ćwiczeń. Niestety potreningowe spalanie tkanki tłuszczowej nie będzie wówczas takie, jakie w założeniu przy dobrze wykonanych ćwiczeniach – tłumaczy Dariusz Wojtkowski. 

Na szczęście trenerzy w Mrs.Sporty czuwają i uczą poprawności. Dodatkowym potwierdzeniem wyników treningu w Mrs.Sporty są cykliczne indywidualne spotkania z trenerem, podczas których omawiane są wyniki analizy składu ciała i jak na dłoni widać w jaki sposób dana osoba prowadzi trening.

Na koniec przypomnimy, że tak jak w przypadku zdrowych nawyków, które trzeba wprowadzić na całe życie, tak i w przypadku aktywności fizycznej, nie warto się z nią rozstawać, nawet na wakacje.

Artykuł sponsorowany

wd
Podziel się:
  • TAGI:


Pozostałe