Gm. Rachanie: Dąb z Grodysławic to jednak Aleksander

  • 13.10.2017, 06:00 (aktualizacja 13.10.2017, 06:01)
  • roh
Gm. Rachanie: Dąb z Grodysławic to jednak Aleksander
Dąb rosnący w Grodysławicach-Kolonii będzie pomnikiem przyrody. Taką uchwałę podjęła Rada Gminy Rachanie. Przychyliła się też do prośby mieszkańców, aby dąb nosił imię Aleksander.

Zaczęło się od facebookowej akcji. Podleśniczy Karol Jańczuk z Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski wystąpił z projektem ustanowienia pomnikiem przyrody urokliwego dębu szypułkowego, który rośnie na terenie nadleśnictwa we wsi Kolonia Grodysławice, w gminie Rachanie. Dąb na wysokości 1,3 metra od ziemi ma średnicę 125 cm i obwód 385 centymetra.

Tomaszowskie nadleśnictwo ogłosiło jednocześnie na swoim fanpagu facebookowym konkurs na nazwę drzewa. Były liczne propozycje, m.in. Grodysław, Grodek, Jan, Tomasz, Sasin, Roztocjan, Kazimierz Wielki, Feluś, Pietrek. Ostatecznie liczbą 695 tzw. lajków zwyciężyło imię Antoni (internautka, która go zgłosiła zasugerowała, że imię będzie nawiązywało do Antoniego Rzeźnika, zmarłego w styczniu tego roku nadleśniczego tomaszowskiego nadleśnictwa).

Antoni wygrał nieznacznie z inną propozycją – Aleksander (652 lajki) – nawiązującą do słynnego pisarza Aleksandra Fredry, którego brat Edward w 1. połowie XIX wieku był właścicielem wsi Grodysławice, a około 1839 roku wybudował w Grodysławicach duży, murowany dwór.

Nazwa, którą nadleśnictwo chciało nadać drzewu, nie spodobała się mieszkańcom Grodysławic. Złożyli oni do rady gminy wniosek, aby dąb, który ma być pomnikiem przyrody, nosił jednak imię Aleksander, bo taka nazwa jest bliższa lokalnej tradycji i historii miejsca, gdzie on obecnie rośnie.

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe