O czym pamiętać, jeśli chodzi o zatrucie grzybami? Dlaczego to takie ważne?

  • 09.10.2017, 10:17 (aktualizacja 09.10.2017, 10:27)
  • Grupa Tipmedia
O czym pamiętać, jeśli chodzi o zatrucie grzybami? Dlaczego to takie ważne?
W okresie, gdy w lasach panuje obfitość grzybów, warto być wyczulonym na niebezpieczeństwo, z jakim wiąże się zjedzenie trującego okazu. Niestety, jednak nawet w przypadku bardzo doświadczonych grzybiarzy co jakiś czas zdarzają się pomyłki, które mogą dużo kosztować. O jakich rzeczach warto wiedzieć?

O czym pamiętać przygotowując potrawę z grzybów leśnych?

Kiedy jesienna aura za oknem jest sprzyjająca, to znaczy jest mokro oraz stosunkowo ciepło, to można spodziewać się dość udanego grzybobrania. Jednak właśnie w takim okresie częściej zdarza się też zatrucie grzybami. Ludzie poszukują wtedy więcej informacji na ten temat w internecie, które mogą znaleźć na przykład tutaj  http://natrawienie.pl/rozpoznac-zatrucie-grzybami/.

Z reguły takie poszukiwania mają miejsca już w sytuacji, gdy po zjedzeniu zaczynamy się po prostu źle czuć. Warto wiedzieć, że przyrządzając jakąś potrawę z zebranych w lesie okazów, należy zostawić w lodówce próbkę, ponieważ jeśli chodzi o zatrucie grzybami objawy mogą pojawić się po kilku, kilkunastu godzinach, a czasem nawet dniach. Kiedy czujemy się źle, to warto mieć przygotowaną próbkę, którą może zbadać sanepid i określić co było przyczyną takiej reakcji organizmu.

Także doświadczeni grzybiarze powinni mieć się na baczności

Paradoksem jest to, że często objawy zatrucia grzybami występują u osób, które znają się na rzeczy. Niestety gubi je czasem zbyt duża pewność siebie. A przecież istnieje tyle gatunków, że o pomyłkę wcale nie jest trudno. Problemem może być rozpoznanie konkretnego rodzaju w różnych stadiach rozwoju. Niektóre bowiem są do siebie bardzo podobne na początku, gdy cechy charakterystyczne w wyglądzie nie są jeszcze aż tak uwidocznione. Dlatego najlepiej jest zbierać te grzyby, których jesteśmy pewni w stu procentach. Na pewno nie ucierpimy na tym strasznie, jeżeli akurat tego jednego, niepewnego okazu nie zerwiemy. A może nam to uratować życie.

Co, jeśli poczujemy się źle po zjedzeniu grzybów?

Gdy chodzi o zatrucie grzybami po jakim czasie występuje, już powiedzieliśmy, natomiast co powinno wzbudzić naszą czujność? Na pewno nie powinno się bagatelizować bólów brzucha, nudności, biegunki czy wymiotów. Oczywiście mogą, ale wcale nie muszą one oznaczać, że doszło do najgorszego. Natomiast najlepiej nie pozostawiać takiej oceny sobie, lecz jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Nawet jeśli posiłkujemy się internetem http://natrawienie.pl/zatrucie-pokarmowe/, to nie powinniśmy leczyć się samodzielnie.

Można, a nawet trzeba posiadać jak największą wiedzą na taki temat, lecz zdecydowanie, gdy czujemy się źle po zjedzeniu grzybów, nie powinniśmy tracić czasu na internetowe porady, ale jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Czas odgrywa tutaj ważną rolę. Informacje z internetu http://natrawienie.pl/ przydadzą nam się wcześniej, natomiast jeżeli dzieje się coś takiego, to musimy działać szybko. Nie opłaca się zwlekać.

 

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe