Tytoń tani niesłychanie

  • 10.10.2017, 14:30
  • lew
Tytoń tani niesłychanie
Rolnicy z gminy Obsza proszą o interwencję na rynku tytoniowym. Ich postulaty poparła rada gminy, która na ostatniej sesji przyjęła apel skierowany do przedstawicieli rządu i miejscowych parlamentarzystów. Plantatorzy nie wykluczają akcji protestacyjnej.

Chodzi o naganny – ich zdaniem – sposób postępowania firm skupujących tytoń, które zaniżają jakość surowca i co za tym idzie także jego cenę. – Według nich, surowiec w tym roku jest jakościowo gorszy – mówi wójt gminy Obsza Andrzej Placek. – Dochodzi więc do tego, że pierwsza klasa tytoniu jest skupowana według warunków i stawek klasy trzeciej, a różnica w cenie jednego kilograma to prawie 5 zł.

Podczas ostatniej sesji apel plantatorów poparła Rada Gminy Obsza. Jego autorzy zwracają uwagę, że od kilku lat nie mogą wyegzekwować należności za dostarczony surowiec w poprzednich latach, a w tym roku sytuacja jeszcze się pogorszyła, bo sprzedają wyprodukowany przez siebie tytoń z minimalnym zyskiem, a nawet poniżej kosztów produkcji.

Stanowisko rady zostanie przekazane m.in. przedstawicielom resortów rolnictwa i finansów, parlamentarzystom, wojewodzie, związkom plantatorów tytoniu i Lubelskiej Izbie Rolniczej. – Problem jest bardzo poważny, ponieważ uprawą tego surowca zajmuje się u nas ponad 90 proc. rolników – dodaje wójt Andrzej Placek.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe