Gmina Jarczów odnowiła grób w Gródku

  • 05.10.2017, 06:00 (aktualizacja 05.10.2017, 06:20)
  • roh
Gmina Jarczów odnowiła grób w Gródku
"Pamiętajcie o nas przynajmniej wy przyjaciele nasi". Ten napis, który znajduje się na grobie ofiar mordu UPA w Łubczu spoczywających na cmentarzu w Gródku, jest już bardziej czytelny. Gmina Jarczów dzięki ministerialnej dotacji zakończyła odnawianie grobu.

Do zbrodni w Łubczu doszło 5 kwietnia 1944 r. w Wielką Środę. Banderowcy okrążyli wieś. Większość bezbronnych mieszkańców wsi podstępem zagnali w jedno miejsce. Kazali im schować się do dołów po wybranej glinie, tłumacząc, że to uchroni ich podczas walki. Gdy ludzie leżeli w dołach, bandyci wszystkich zastrzeli. Zabili 115 osób (według innych źródeł 116), w tym mieszkańców sąsiedniego Szlatyna i Hubinka, a także kilkunastu swoich pobratymców (banderowcy udawali początkowo polską partyzantkę, dlatego część ukraińskich mieszkańców wsi w obawie o swoje życie zadeklarowała, że są Polakami).

Po mordzie prawie całą wieś spalono. Miejsce, gdzie doszło do mordu, upamiętnia obelisk z tablicą, na której zapisano blisko 100 nazwisk pomordowanych oraz zawarto informację o 15 bezimiennych ofiarach, prawdopodobnie uciekinierach z Wołynia. Do dziś nie wiadomo, jaka sotnia ich zamordowała.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krzys
Krzys 13.11.2017, 14:09
Bohaterskie rezuny banderowskie. Teraz żądają jeszcze, by na polskiej ziemi odbudowywane były pomniki bestialców z UPA.
Groby tak, każdy ma prawo do pochówku, i po chrześcijańsku musimy je uszanować, ale żadnej formy gloryfikacji na tej zbroczonej krwią ziemi nie będzie.

Pozostałe