Tomaszów Lubelski: Dąbrowszczaków zastąpił Dmowski

  • 03.10.2017, 11:00
  • roh
Tomaszów Lubelski: Dąbrowszczaków zastąpił Dmowski
Mieszkańcy domów stojących przy ulicy Dąbrowszczaków w Tomaszowie Lubelskim muszą przyzwyczaić się do nowej nazwy ulicy. Decyzją rady miejskiej ulica będzie nosić imię Romana Dmowskiego. To konsekwencja ustawy dekomunizacyjnej, która nakazała samorządom zmianę nazw, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej propagujących komunizm.

Dąbrowszczacy byli ochotnikami XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego. Walczyli przeciwko władzy gen. Franco w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 30. minionego wieku. Według Instytutu Pamięci Narodowej "należeli do ściśle współpracującego z wywiadem sowieckim pionu politycznego – pełnili m.in. funkcje komisarzy politycznych, tworzonych przy poszczególnych jednostkach wojskowych według wzorców stalinowskich". Choć są tacy jak Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności, które przekonuje, że Dąbrowszczacy razem z ochotnikami Brygad Międzynarodowych byli tymi, którzy pierwsi stawili czoła zbrojnej ekspansji faszyzmu.

Zgodnie jednak z wytycznymi IPN władze Tomaszowa Lubelskiego postanowiły wyeliminować z przestrzeni publicznej imię Dąbrowszczaków. Mieszkańcy podczas konsultacji społecznych, które odbyły się w lipcu nie zgodzili się na zmianę nazwy, ale nie zaproponowali też innej. Zresztą konsultacje nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

W końcu za mieszkańców decyzje podjęli radni miejscy. Uchwalili, że ulica będzie nosić nazwę Romana Dmowskiego. To mąż stanu, działacz niepodległościowy, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP, współzałożyciel Narodowej Demokracji, publicysta i główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Krytycy jego postaci zarzucają mu antysemityzm.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
senior
senior 08.10.2017, 21:41
Rośnie duch nacjonalizmu w Tomaszowie ...
Tomek
Tomek 03.10.2017, 14:02
hańba...

Pozostałe