Biłgoraj: Zostań dawcą. Możesz uratować ludzkie życie

  • 29.09.2017, 16:48
  • ak
Biłgoraj: Zostań dawcą. Możesz uratować ludzkie życie
Sama rejestracja trwa kilka chwil, jest bezpłatna i bezbolesna, a przynieść może mnóstwo korzyści, bo daje szanse chorym na zdrowie i życie. W poniedziałek (2 października) w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju będzie można zostać dawcą szpiku kostnego.

Akcję "Komórkomania" organizują wspólnie Fundacja DKMS i Kuratorium Oświaty w Lublinie. Rejestracja potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych zostanie zorganizowana w szkolnej świetlicy, potrwa od godz. 9 do 12.

Jej organizatorzy przypominają, że w Polsce co  godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Co roku słyszy tę diagnozę ponad 20 000 osób. Wśród nowotworów krwi, najczęstsze są białaczki. W Polsce liczba chorych na choroby onkohemetologiczne wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 25 lat.

Im więcej osób zarejestruje się, jako potencjalni dawcy, tym większe są szanse na znalezienie zgodnego genetycznie niespokrewnionego „genetycznego bliźniaka”.

Jak zostać Dawcą ???

  • Pierwszym kryterium jest podjęcie świadomej decyzji dotyczącej rejestracji.
  • Zgoda oraz brak medycznych przeciwwskazań do pobrania materiału do przeszczepienia.
  • Wiek 18 – 55 lat. Waga min. 50 kg i bez większej nadwagi.
  • Ogólnie dobry stan zdrowia.

Choroby, które są „przejściowe” jak przeziębienie, grypa, angina, zapalenie oskrzeli itp. nie wykluczają możliwości  rejestracji.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe