Bitwy Tomaszowskie: Tak było we wrześniu 1939 roku (ZDJĘCIA)

  • 19.09.2017, 12:24
  • roh
Bitwy Tomaszowskie: Tak było we wrześniu 1939 roku (ZDJĘCIA)
Tym razem IX rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem Lubelskim odbyła się w symboliczny dzień 17 września. Rekonstruktorzy odtwarzali tragiczną sytuację polskich wojsk, jakie znalazły się w kleszczach dwóch armii niemieckiej i rosyjskiej.

Obchody rozpoczęły się już w piątek 15 września częścią edukacyjną dla młodzieży tomaszowskich szkół. W Tomaszowskim Domu Kultury wyświetlany był przygotowany we współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową fabularyzowany dokument "Czołżek", o polskich tankietkach 7TK. Nieprzypadkowo. Pod Tomaszowem, miała miejsce największa bitwa pancerna wojny obronnej. W działaniach wzięło udział: 22 czołgi 7TK i 60 tankietek.

Elementem obchodów był m.in. VI tomaszowski półmaraton "Pamięci Żołnierzy Września 1939", Rajd Rowerowy "Szlakiem bojowym I Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza" oraz okolicznościowy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.  

Główne obchody rocznicy bitew pod Tomaszowem Lubelskim odbyły się w niedzielę 17 września na łąkach stadniny koni "Pod Lasem" w Dąbrowie Tomaszowskiej. Po polowej mszy świętej w intencji Ojczyzny rozpoczęła się IX już rekonstrukcja historyczna. Tym razem rekonstruktorzy przynieśli widzów w okolice Tyszowiec, przypomnieli walki z Niemcami, które odbyły się w tej okolicy, a także z Rosjanami pod Zamłyniem. Otworzyli także rajd Jana Gorączki ps. Lont na magazyny Wehrmachtu.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh

Zdjęcia (158)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe