W obronie pszczół

  • 13.09.2017, 06:00 (aktualizacja 13.09.2017, 06:19)
  • Leszek Wójtowicz
W obronie pszczół
"Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają" – to hasło rajdu samochodów marki Fiat 126pz z Krakowa do Koszalina. Biorą w nim udział pszczelarze, miłośnicy miodu, naukowcy, uczniowie i przedstawiciele firm, które na co dzień pomagają pszczelarzom. Na trasie Rajdu w Obronie Pszczół znalazła się Biszcza.

Trzynaście "maluchów" wyruszyło z Krakowa w sobotę (9 września). Dzień później uczestnicy rajdu zawitali do Biszczy. – Biszcza to gmina typowo rolnicza z przeważającą ilością gospodarstw rolnych zajmujących się uprawą zbóż, kukurydzy, rzepaku, gryki oraz owoców miękkich i warzyw – mówi wójt gm. Biszcza Zbigniew Pyczko. – Wiadomo, że rolnictwo mocno powiązane jest z pszczelarstwem i śmiało można powiedzieć, że nie będzie rolnictwa bez pszczół.

Wójt przypomina, że od kilkunastu już lat w Biszczy organizowany jest Dzień Miodu i Pieroga. – Zawsze zaczynamy imprezę od konferencji pszczelarskiej, podczas której rozmawiamy o sytuacji i problemach związanych z hodowlą pszczół – dodaje wójt Biszczy.

W Biszczy działa Koło Pszczelarskie, którego prezesem jest Józef Konopka. Na terenie gminy można znaleźć miody: lipowy, spadziowy, wielokwiatowy, rzepakowy i gryczany, który jest zaliczany do najzdrowszych.

Sam rajd ma charakter ogólnopolski. Jego trasa liczy ok. 1500 km i biegnie od Krakowa przez Biszczę, Pszczelą Wolę, Lublin, Puławy, Siedlce, Warszawę, Olsztyn, Gdynię do Koszalina, gdzie w dniach 16-17 września odbędą się Ogólnopolskie Dni Pszczelarza.

Pszczelarze oraz reprezentując ich organizacje pszczelarskie alarmują, że w polskim pszczelarstwie dzieje się źle. Ma to związek przede wszystkim z dużymi upadkami rodzin pszczelich po ostatniej zimie, pszczelarze narzekają na małą skuteczność leków zwalczających choroby pszczół i domagają się ochrony pszczelarstwa ze strony władz. Rajd zorganizowano po to, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na te problemy.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe