Biegają, bo pamiętają

  • 07.09.2017, 15:11
  • tomt
Biegają, bo pamiętają tomt
Trzydziesty Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny przeszedł do historii. Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji najszybszą biegaczką była Iryna Masnyk, wśród mężczyzn triumfował zaś Siergiej Ukrainets. Największym wygranym tego niezwykłego sportowego wydarzenia jest jednak z pewnością uczczenie pamięci tragicznych losów mieszkańców Zamojszczyzny w czasie II wojny światowej.

Zgodnie z wytyczonymi trasami uczestnicy trzykrotnie startowali z Zamościa, kończąc rywalizację w Zwierzyńcu, Skierbieszowie i Krasnobrodzie. Ostatni dzień zmagań stanowiło zaś zamojskie Kryterium Uliczne im. Lucjana Ksykiewicza. Na starcie stukilometrowego czterodniowego maratonu stanęło 80 biegaczy, 10 zawodników na rolkach i 17 na wózkach.

Najszybsza biegaczka osiągnęła czas 07:18:47 (w ubiegłym roku 07:21:45). Drugie miejsce zajęła Joanna Tereszkiewicz z Rzeszowa (08:52:54), a trzecie Sylwia Sikora z Gąbina (09:04:21). Zwycięzca rywalizacji męskiej pokonał 100 km w czasie 06:24:39 (w ubiegłym roku 06:02:14).  Na drugą lokatę zasłużył Przemysław Basa z Rudy Śląskiej (06:48:18), a trzecią pozycję wywalczył Andrzej Piechna z Ciechanowa (06:59:20).

Jakie miejsca zajęli zamościanie? Andrzej Buczak był 24, Paweł Sawicki 26, Przemysław Kołakowski 35, a Zdzisław Dudek 37.

Sklasyfikowano 72 zawodników.

– Ten bieg to zapis pięknej historii sportowej Zamojszczyzny. Ciągle mam jeszcze przed oczyma sytuację sprzed trzydziestu lat, ówczesne problemy finansowe i upór wielu osób dążących do tego, aby tę niezwykłą ideę wcielić w życie. Dzisiaj, gdy stoję na starcie jubileuszowego trzydziestego biegu, mam ogromną satysfakcję, że się udało. Spotykam się z wieloma dowodami sympatii osób podkreślających, że dzięki startom w naszym biegu nawiązali prawdziwe wieloletnie przyjaźnie – powiedział pomysłodawca i inicjator tych niezwykłych zawodów – Janusz Kawałko.

 

Więcej przeczytasz w wydaniu papierowym i e-wydaniu.

tomt
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe