Spowodował wypadek, ale nie był pijany

  • 05.09.2017, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
Spowodował wypadek, ale nie był pijany
W tragicznym wypadku zginęło dwóch braci z Biszczy, którzy jechali razem z 21-letnim kolegą. Ten ostatni był podejrzany o spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym i kierowanie autem w stanie nietrzeźwości. Przemysław D. odpowie przed sądem tylko za ten pierwszy czyn. Zadecydował o tym wynik badania krwi na zawartość alkoholu.

Do tragedii doszło 2 stycznia w okolicach zalewu Biszcza-Żary w Biszczy. Kierujący audi 21-letni Przemysław D. na prostym odcinku drogi wpadł w poślizg, stracił panowanie nad autem, a następnie zjechał z drogi i dachował, uderzając pojazdem w rosnące na poboczu drzewa.

Na miejscu zginęli dwaj pasażerowie audi. To byli bracia w wieku 16 i 20 lat, koledzy i sąsiedzi Przemysława D. Kierowca audi – z ogólnymi obrażeniami – został przetransportowany do szpitala, gdzie pobrano od niego krew do badań na zawartość alkoholu. Przeprowadzone przez policjantów badanie alkomatem wykazało, że Przemysław D. miał w organizmie 0,74 promila alkoholu.

Sąd Rejonowy w Biłgoraju tymczasowo aresztował sprawcę na 3 miesiące (Przemysław D. do chwili obecnej przebywa za kratkami). Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju wszczęła śledztwo, które później przejęła do prowadzenia Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym i kierowanie autem w stanie nietrzeźwości grozi do 12 lat pozbawienia wolności, ale Przemysław D. odpowie jedynie za ten pierwszy czyn. Dlaczego? Bo miał we krwi mniej niż 0,2 promila, a więc dopuszczalną zawartość alkoholu. Dlaczego ten wynik tak znacznie odbiega od wyniku pomiaru dokonanego przez policjantów przy pomocy alkomatu? Nad tym głowili się śledczy, ale nie udało im się rozwiązać tej zagadki. – Dla nas wiążące jest badanie krwi, dlatego musieliśmy się wycofać z zarzutu kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości – mówi Bartosz Wójcik, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która w czwartek (31 sierpnia) skierowała do biłgorajskiego sądu akt oskarżenia przeciwko Przemysławowi D.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ja
ja 05.09.2017, 12:07
ze zdjecia nie takim audi prowadzili, redaktorzyno

Pozostałe