Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 14:29
Reklama

Zamość: Piąte "Spotkania z historią" za nami!

Od 16 do 19 sierpnia Zamość był miejscem "Spotkań z historią". Tytułowy 5. Zamojski Festiwal Filmowy był wyjątkowy za sprawą interesujących projekcji i licznych wydarzeń, które towarzyszyły przeglądowi filmów historycznych. Wspólne przedsięwzięcie CKF "Stylowy", Miasta Zamość i TVP Historia z roku na rok ma bogatszy program i cieszy się większą popularnością.
Zamość: Piąte "Spotkania z historią" za nami!

Autor: mk

Podczas tegorocznego festiwalu na ekranach CKF "Stylowy" widzowie obejrzeli 15 filmów nominowanych do nagrody "Zamość Perła Renesansu" oraz 12 filmów pozakonkursowych.

 – Przekrój był duży. Od filmów dotyczących drugiej wojny światowej po historię najnowszą. Nad doborem obrazów czuwały władze TVP Historia. Sporo zgłoszonych na festiwal filmów zostało odrzuconych po to, aby dać festiwalowej publiczności tylko to, co najlepsze – mówi Andrzej Bubeła, dyrektor CKF "Stylowy".

Mnóstwo atrakcji

 "Spotkaniom z historią" towarzyszyły plenerowe wydarzenia, m.in. potańcówka w stylu lat 20. i 30. na Rynku Wodnym. Miłośnikom rekonstrukcji historycznych dedykowane były inscenizacje turniejów rycerskich oraz obrona Zamościa przed bolszewikami w 1920 roku. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się: Filmowe Lato z Orange i Multikinem, czyli plenerowe projekcje filmowe na Rynku Wielkim w Zamościu (16-18 sierpnia), 4. Zamojski Piknik Historyczny (18-20), widowisko historyczne z okresu wojny polsko-bolszewickiej "Zamość 1920 – Przywrócić w Pamięci", wystawa plenerowa "Józef Piłsudski. Zamość. Zamojszczyzna" (w 150. rocznicę urodzin), recital pieśni patriotycznej w wykonaniu Piotra Piechy oraz wystawa Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego i Zamojskiej Grupy Fotograficznej.

Wieczorami na Rynku Wielkim odbywały się plenerowe pokazy filmów fabularnych. Festiwalowa publiczność obejrzała: "Podróż na sto stóp", "Chce się żyć", "Zacznijmy od nowa".  

Tegoroczne perły

W sobotę, podczas gali finałowej na Rynku Wielkim, widzowie poznali wyniki konkursu festiwalowego. Jury w składzie Stanisław KrólakMarek T. Pawłowski i Paweł Woldan za najlepszy film uznało "Ponary – nóż w serce" Bronisława Bubiaka, przyznając obrazowi I nagrodę oraz statuetkę "Zamość Perła Renesansu" w kategorii najlepszy film dokumentalny. Drugą nagrodę otrzymał film "Ofiary tajnego protokołu. Bitwa o Kobryń", reż. W. Łuckij, I. Wasiliewa. Trzecia nagroda przypadła Bogdanowi Miszczakowi za film "Akcja Pensjonat". Poznaliśmy również wyniki plebiscytu publiczności. Zdaniem widzów, najlepszym filmem okazała się "Szrajberka z Auschwitz" w reżyserii Grzegorza Gajewskiego

Więcej w najnowszym numerze "Kroniki Tygodnia".

Poniżej kilka festiwalowych zdjęć.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na licznikuAutor komentarza: KlikTreść komentarza: Krytykować każdy potrafi, a rządzić i to mądrze nieliczni...Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:31Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Rafał Kowalik będzie burmistrzem. Znamy wyniki wyborówAutor komentarza: Jacek i PlacekTreść komentarza: Ta gmina Grabowiec to jakieś ciekawe zjawisko. Najpierw pewna mądra pani z rg wpisuje sobie wykształcenie jako średnie - a wszyscy wiedzą, że skończyła zawodówkę krawiecką, więc powinna wpisać - zawodowe. Inny pan, ponoć miał skończyć licencjat z administracji (3lata), a podaje, że jest prawnikiem i ma studia wyższe prawnicze (5lat). Pracownicy urzędów jeszcze 5 lat temu podczas kampanii zaczęli opowiadać ludziom, że to radca prawny, inni zaś, że adwokat... Problem w tym, że ani w rejestrze adwokatów, ani radców taki ktoś nie figuruje. Więc może tylko prawnik? Ktoś więc powiedział sprawdzam i poprosił o dowód, pokaż panie dyplom... No i dowodu do dzisiaj brak ;) Co za problem okazać swój dyplom prawniczy? Skoro są wątpliwości, ludzie gadają, oburzają się to co za problem pokazć dyplom i uciąć wszelkie spekulacje? Otóż jak widać problem. Dlaczego? Nie wiem, chociaż się domyślam - jak miał w zwyczaju mawiać pan Sznuk. Chociaż na sesjach rg były o to awantury, to jednak skończyło się zamiecieniem sprawy pod dywan bo rg skutecznie blokowała wszelkie inicjatywy mające na celu dowiedzenie się prawdy. Na całe szczęście pani mądra kariery w wyborach nie zrobiła ;)Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:23Źródło komentarza: Gm. Grabowiec: Urzędujący wójt Popek utrzymał stanowisko
Reklama
Reklama