Co się dzieje w Tomaszowie?

  • 22.08.2017, 16:00
  • Robert Horbaczewski
Co się dzieje w Tomaszowie?
Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę Rady Gminy w Tomaszowie Lubelskim o nieudzieleniu absolutorium wójtowi gminy Marzenie Czubaj-Gancarz. W radzie gminy do głosu doszła opozycja, wymieniając prezydium rady. Co dalej?

To, co iskrzyło w gminie od wielu miesięcy, wybuchło w czerwcu, na sesji absolutoryjnej. Członkowie komisji rewizyjnej, na czele której stoi Ryszard Wawrzusiszyn (radny od czterech kadencji, były przewodniczący rady za rządów poprzedniego wójta Antoniego Wawrycy, jak podkreśla – bezpartyjny), zaopiniowali pozytywnie wykonanie budżetu przez wójta, wnioskując o udzielenie jej absolutorium. Podczas głosowania ci sami radni zagłosowali przeciwko udzieleniu absolutorium. Ostatecznie stosunkiem głosów 8 do 7 wójt nie dostała absolutorium.

 – Poczuliśmy się jako radni w pewnym momencie lekceważeni przez panią wójt. To był nasz protest przeciwko takiemu traktowaniu – mówi radny Ryszard Wawrzusiszyn.

Marzena Czubaj-Gancarz takim obrotem sprawy była zaskoczona. Tłumaczy, że budżet zrealizowała w 98 procentach, prowadziła inwestycje w każdej z 29 wiosek. Zdobywała środki pozabudżetowe.

 – Nie tylko inwestowałam, nie zadłużając gminy, ale udało się zmniejszyć dług z 9,9 mln zł do 6,6 mln zł. Nie rozumiem o co chodzi radnym. Nie usłyszałam żadnych argumentów, bo mam wrażenie, że ich po prostu nie ma – mówi Marzena Czubaj-Gancarz.

 

RIO unieważnia

Wniosek o nieudzielenie absolutorium otwiera drogę do przeprowadzenia referendum o odwołanie wójt, ale w tym przypadku uchwałę unieważniło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie. RIO stwierdziło, że uchwałę podjęto z istotnym naruszeniem prawa. Zarówno RIO, jak i komisja rewizyjna pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie wójt za wykonanie budżetu za 2016 rok, wójt na sesji absolutoryjnej przedstawiała wymagane prawem informacje. Na sesji żaden z radnych nie zabrał głosu, nie zgłosił wątpliwości, nie było żadnej dyskusji co do wniosku komisji rewizyjnej. RIO przypomniało, że uchwała absolutoryjna dotyczy tylko i wyłącznie oceny wykonania budżetu i tylko to może być przesłanką nieudzielenia absolutorium, a nie inne przesłanki związane z pracą wójta.

Więcej o sytuacji w gminie Tomaszów Lubelski w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Precz z komuną
Precz z komuną 23.08.2017, 21:54
Co to za radni? Kto ich wybrał?słowa nie potrafią wykrztusic. Działanie mocno przeciwko gminie! Ludzie działajcie w obronie wójt
Mareczek Telatyn
Mareczek Telatyn 23.08.2017, 21:52
Śmiechu warte! Poczuli ze zbliżają się wybory samorządowe i zachciało im się do koryta!!! Skoro dobrze rządzi to w jakim celu zmieniać? Na gorsze? Może nie da się robić przekrętów???

Pozostałe