Plac Stefanidesa po nowemu

  • 16.08.2017, 11:57 (aktualizacja 16.08.2017, 15:11)
  • mk
Plac Stefanidesa po nowemu mk
Jest już projekt koncepcyjny Placu Stefanidesa. Urząd Miasta Zamość planuje remont konserwatorski Placu z fragmentami przyległych ulic: Łukasińskiego, Bazyliańską, Przyrynek i Solną.

Plac Stefanidesa na Starym Mieście w Zamościu powstał w połowie XIX wieku i do lat 50. ubiegłego wieku znajdował się tam targ. W latach 1963-75 stworzono w tym miejscu dworzec autobusowy PKS z postojami, kasami i poczekalnią w Bramie Lubelskiej. W 1979 nazwano go Placem Hetmana Jana Zamoyskiego. Obecną nazwę Plac Stefanidesa otrzymał dopiero w 1988 r. 

Dziś na placu znajduje się parking, przystanek autobusowy i postój taksówek. Każdy, kto wjeżdża na Stare Miasto od strony Lublina musi zobaczyć Plac Stefanidesa. Od dłuższego czasu część zamościan zwracała uwagę, że to miejsce mogłoby wyglądać lepiej, bardziej reprezentacyjnie. Niedawno magistrat ogłosił plany rewitalizacji tego miejsca.

Co się zmieni?

Dla uszanowania przestrzeni zabytkowej cała nawierzchnia placu i przyplacowy fragment ul. Łukasińskiego ma być wykonany z czerwonej i szarej kostki granitowej. W dalszych planach jest wykonanie takiej nawierzchni na całej długości ul. Łukasińskiego i w innych miejscach wokół serca Starego Miasta.

 – Kostka granitowa płomieniowana stosowana jest w miejscach, gdzie bardzo istotne jest bezpieczeństwo użytkowników i gdzie istnieje ryzyko oblodzenia. Jej powierzchnia jest płaska, gładka, ale jednocześnie posiada doskonałe właściwości antypoślizgowe, umożliwia łatwe przemieszczenia się, nie odbija światła i jest trwała – mówi Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków UM Zamość.

Więcej w najnowszym numerze "Kroniki Tygodnia" i e-wydaniu.

mk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stop
Stop 22.08.2017, 19:11
Proponuję się jeszcze zastanowić nad tą kostką. Wygląda ładnie, ale do użytku się nie nadaje
Mama
Mama 17.08.2017, 10:33
Niech pomyśla o rodzinach z wózkami nie każdy wózek nadziej się na tą drogę
Em.em.
Em.em. 16.08.2017, 20:38
Kolejna kostka, tak jak na Jadwigi?? Może i ładnie wygląda, ale jazda po niej...od razu niech wyłącza z ruchu

Pozostałe