Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 06:12
Reklama

Zwierzyniec: 74. rocznica likwidacji obozu

74 lata temu rozpoczęła się likwidacja obozu przesiedleńczego w Zwierzyńcu. Uroczyste obchody tej rocznicy odbyły się w niedzielę, 13 sierpnia w Zwierzyńcu. 
Zwierzyniec: 74. rocznica likwidacji obozu

Autor: ias24.eu

O 10.45 poczty sztandarowe zebrały się przy kościele Matki Bożej Królowej Polski, gdzie kwadrans później rozpoczęła się uroczysta Msza święta w intencji ofiar.

Po Mszy wręczono odznaczenia za kultywowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach wojennych.  Zabrzmiała też warta honorowa w wykonaniu członków Związku Kombatantów RP z Puław, a przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny, gdzie do 1944 roku mieścił się obóz przesiedleńczy. 

Budowa obozu, który obejmował około czterech hektarów powierzchni, rozpoczęła się latem 1940 roku, a zakończyła wiosną 1941. Początkowo obóz był przeznaczony dla pracowników niemieckiej firmy budowlanej, zajmującej się budową dróg, mostów, lotnisk, parkingów czy magazynów. Od 1 kwietnia 1942 roku był filią obozu jenieckiego w Rawie Ruskiej dla 320 jeńców francuskich. Rok później został rozbudowany z 9 do 22 baraków, a od czerwca 1943 roku stał się obozem przesiedleńczym dla ludności wysiedlanej z Zamojszczyzny.

Po wyzwoleniu obozu częściowo spalone baraki zostały przez miejscową ludność rozebrane, a potem zasadzano w tym miejscu las. Szacuje się, że przez zwierzyniecki obóz przeszło około 24 tysięcy ludzi, w tym 7 tysięcy dzieci, z których ponad 200 zmarło w wyniku tortur, bicia i nieludzkich warunków pobytu. Część uratowali Róża i Jan Zamoyscy. Ostatni transport ludności z tego miejsca odszedł do Puław 13 sierpnia 1943 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PREZES 22.08.2017 14:27
Więcej informacji na stronie reporter.horynieczdroj.pl

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama