Kosztowne odpady w Dębowcu

  • 27.07.2017, 06:00
  • mk
Kosztowne odpady w Dębowcu mk
Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadami w Dębowcu nie posiada instalacji do termicznego przekształcania odpadów RDF. Odpady te, zgodnie z przepisami, nie mogą być składowane na wysypisku, więc Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej musi korzystać z usług pobliskich cementowni. A te do najtańszych nie należą.

Ponad 1,5 mln zł rocznie wydaje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu na zagospodarowanie odpadów Refuse Derived Fuel (to odpady, które zostały przetworzone w celu spełnienia wymagań przemysłu głównie w zakresie wysokiej wartości opałowej. RDF to m.in.: wybrane frakcje odpadów komunalnych, odpady przemysłowe i handlowe, osady ściekowe). Z takich odpadów wytwarza się paliwo alternatywne.

W ubiegłym roku koszty zagospodarowania wszystkich odpadów w RZZO w Dębowcu wyniosły blisko 9,9 mln zł, z czego zagospodarowanie odpadów RDF stanowiło ok. 16 proc. ogółu poniesionych kosztów.

– Z racji znikomej konkurencji w naszym obszarze, braku lokalnej instalacji do termicznego przekształcania odpadów, która notabene mogłaby mieć olbrzymie znaczenie dla lokalnej społeczności, tańsze ciepło, tańsze zagospodarowanie odpadów, podmioty zagospodarowujące RDF dyktują nam niekorzystne warunki współpracy i przerzucają na nas olbrzymie koszty zagospodarowania odpadów –mówi Jarosław Maluha, prezes PGK Zamość.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

mk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
System
System 19.03.2019, 14:09
Świetny artykuł. Bardzo praktyczny :) System gospodarowania odpadami.

Pozostałe