Horodło: Kolorowo, różnorodnie i pysznie

  • 25.07.2017, 14:15
  • par
Horodło: Kolorowo, różnorodnie i pysznie GOK Horodło
"Pierożki babuni" upieczone przez gospodynie z Modrynia (gm. Mircze), "Zestaw Babci Józi" (mocny alkohol i coś na popitkę) przygotowany przez gospodynie z podhorodelskich Lisek i roladki z ryby przygotowane przez panie z KGW Zosin – to zwycięzcy tegorocznego konkursu "Hrubieszowski produkt regionalny 2017", który rozstrzygnięto w ubiegłą niedziele w Horodle.

Podczas Powiatowego Nadbużańskiego Jarmarku Kulinarnego, który odbył się 23 lipca na stadionie w Horodle, podano wyniki konkursu i nagrodzono zwycięzców. Swoje produkty wystawiło w konkursie 18 wystawców. Przygotowały je głownie koła gospodyń wiejskich z powiatu hrubieszowskiego i 5 osób ze Strzyżowa, Hrubieszowa i Horodła.

Kto zdobył nagrody za najlepsze wypieki napoje i potrawy, przeczytasz o tym w najnowszym wydaniu Kroniki Tygodnia.     

par

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe