Zamość: Razem z braćmi Węgrami

  • 18.07.2017, 15:16
  • mk
Zamość: Razem z braćmi Węgrami mk
Tablicę upamiętniającą pomoc, jakiej mieszkańcy Zamościa udzielili Węgrom walczącym w powstaniu w 1956 roku odsłonięto 12 lipca na ścianie tzw. Kropli Mleka. W uroczystości wzięła udział ambasador Węgier dr Orsolya Zsuzsanna Kovács. Tego dnia podpisano też porozumienie o współpracy węgierskiego Instytutu Petö z zamojskim Stowarzyszeniem "Krok za Krokiem".

Chcieliśmy podziękować za pomoc, jaką otrzymaliśmy od Was w czasie powstania węgierskiego w 1956 roku, za krew, przekazywaną żywność, za to, że wspieraliście nas, organizując dla naszych dzieci wypoczynek w Polsce. Właśnie w tym miejscu zamościanie, na wieść o walkach, spontanicznie zorganizowali zbiórkę krwi. Dzięki ofiarowanej krwi w żyłach wielu węgierskich obywateli płynie dziś dosłownie polska krew – mówiła podczas uroczystości odsłonięcia tablicy ambasador dr Orsolya Zsuzsanna Kovács.

 – Chylę czoła przed wszystkimi tym, którzy w tamtym czasie wspierali ambicje niepodległościowe naszego partnera, naszego brata. Powiedzenie, że Polak i Węgier – dwa bratanki, to nie tylko powiedzenie kolokwialne. W wielu sytuacjach, poczynając od wsparcia w czasach średniowiecznych, aż po Józefa Bema, jesteśmy razem z Węgrami – powiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Wizyta ambasadora Węgier w Zamościu była też okazją do sformalizowania współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" i budapesztańskim Instytutem Petö. W Ratuszu podpisano porozumienie o współpracy.

Więcej w najnowszym numerze "Kroniki Tygodnia".

mk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe