Tam, gdzie ludzie przyjaźni i gościnni

  • 17.07.2017, 08:38
  • red.
Tam, gdzie ludzie przyjaźni i gościnni
W Gminie Mircze kwitnie życie kulturalne, działają Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły artystyczne, swój klub mają seniorzy.

Głównym bogactwem naszej gminy są ludzie przyjaźni, gościnni i niekonfliktowi. Zrobiłabym sama niewiele, gdyby nie przychylność wielu wspaniałych osób, które spotykam codziennie. To dzięki nim kwitnie w Gminie Mircze życie kulturalne. Aby mogło się ono rozwijać, remontujemy świetlice, które są centrami życia poszczególnych wiosek – mówi wójt Marta Małyszek.

W 2015 r. oddano do użytku świetlicę w Wereszynie, a 23 lipca br. uroczyście otwarta zostanie świetlica, która służyć będzie mieszkańcom Miętkiego. W przyszłym roku odnowionym centrum kulturalnym wsi będą się cieszyć mieszkańcy Modrynia. 7 lipca gmina podpisała umowę o  dofinansowanie w wysokości 280 392,000 na rozbudowę i przebudowę świetlicy w Modryniu.

Na terenie gminy Mircze prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich. Jest ich aż 15. Co roku kobiety wiją piękne wieńce dożynkowe, współorganizują imprezy kulturalne, integrują się na wspólnych spotkaniach i wyjazdach. 

Przy GOK-u w Mirczu prężnie działa i rozwija się Klub Seniora oraz zespoły artystyczne. Na wielu imprezach gminnych, powiatowych występują zespoły działające przy GOK-u: Zespół Śpiewaczy Seniorów "Echo" (jeden z najstarszych zespołów śpiewaczych na Lubelszczyźnie, w 2016 r. obchodził swoje 50-lecie), "Arabeska", "MOCH-BAND", "Szychowianki". Mogą one poszczycić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami na festiwalach i przeglądach pieśni.  

 – Wspaniale układa się moja współpraca z radnymi, sołtysami, członkami OSP – podkreśla wójt Małyszek.

W 2016 r. Gmina Mircze zadeklarowała udział w projekcie Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug skierowanym do OSP gmin członkowskich, polegającym na organizacji szkoleń dla przedstawicieli gminnych OSP z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej, ratownictwa technicznego oraz na wyposażeniu przeszkolonych grup w niezbędny sprzęt (m.in. torby medyczne, nożyce hydrauliczne, zestaw pneumatyczny do podnoszenia samochodów).

Na terenie gminy odbywają się cykliczne imprezy, które integrują społeczność i pozwalają odetchnąć po trudach dnia codziennego. Należą do nich m.in.: Targi Twórców Ludowych i Sztuki Kulinarnej, Gala Cyprianów, Święto Suma, Święto Pieczonego Ziemniaka. Największe wydarzenie w gminie to Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa w Kryłowie. W tym roku odbędą się 13 sierpnia. Tego dnia będzie można przejść przez pontonowy most łączący brzegi Bugu na Ukrainę. Warto w Kryłowie zobaczyć neogotycką bramę pałacową, pozostałości murów klasztornych Ojców Reformatów czy też kirkut. Można odpocząć, wędrując brzegiem Bugu, obserwując dziką, nieskażoną przyrodę. Warto się wybrać na spływ kajakowy czy wreszcie spacerkiem przejść po moście linowym na wyspę z ruinami średniowiecznego zamku Ostrorogów, który jest największą atrakcją turystyczną gminy Mircze.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe