5 prostych kroków jak przygotować się do ocieplania poddasza!

 • 09.07.2017, 08:30 (aktualizacja 22.09.2017, 10:41)
 • Grupa Tipmedia
5 prostych kroków jak przygotować się do ocieplania poddasza!
Wraz z jesienią w wielu polskich domach pojawia się problem z brakiem ocieplenia na poddaszu. A dom, tak jak organizm człowieka, najwięcej ciepła traci “górą”, czyli przez dach. Konieczne jest zatem prawidłowe i solidne zabezpieczenie poddasza użytkowego zarówno przed bardzo zmiennymi w naszym klimacie - temperaturami, jak i opadami - deszczu i śniegu. Najczęściej spotykanym i najpopularniejszym sposobami na ocieplenie poddasza jest zastosowanie wełny mineralnej lub styropianu.

Poddasze użytkowe to obecnie bardzo ważny element domu, który może znacznie powiększyć metraż jego powierzchni użytkowej. Poddasza często aranżuje się na wygodne i przytulne sypialnie, pokoje dla dzieci, gościnne lub biura do pracy w domu. Współcześnie, gdy każdy metr kwadratowy jest na wagę złota a wygoda mieszkańców musi łączyć się z ekonomią mieszkania - na poddaszach proponuje się najnowocześniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest np. rekuperacja, zapewniająca stały dostęp świeżego powietrza, bez potrzeby otwierania okien i wietrzenia pomieszczenia (więcej na temat rekuperacji dowiesz się tutaj).


Zanim jednak przejdziemy do planowania rozkładu pomieszczeń, które powstaną na poddaszu, należy je ocieplić. A pierwszym krokiem do ocieplenie poddasza jest… wymierzenie jego dokładnej powierzchni.

Krok 1: Czyli jak zmierzyć powierzchnię poddasza?


Jeśli nie zajmujesz się tym na co dzień lub nie jesteś wybitnym matematykiem - wyliczenie powierzchni poddasza do ocieplenia może przysporzyć Ci sporych trudności. Nie musisz się jednak martwić! Przychodzimy Ci z pomocą. Zwykle do wyliczenia powierzchni poddasza przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni górnego piętra (tego “pod” naszym obszarem wyliczeń) przypada około 1,5 metra kwadratowego dachu do ocieplenia. Skąd się to bierze? Pamiętaj, że w wyliczeniach uwzględniasz także wszystkie skosy itd.


Co jeśli nie ufasz temu wzorowi? Najlepszą metodą na wyliczenie powierzchni poddasza jest jej dokładne… zmierzenie. Lub zlecenie tego firmie zajmującej się ociepleniem poddaszy.

Gdy znasz już wymiary swojego poddasza, możesz zabrać się do pracy! O ile oczywiście jest na to odpowiedni moment. A co to oznacza? Dowiesz się, przechodząc do kolejnego punktu.

Krok 2: Czyli kiedy wykonywać ocieplenie poddasza?

Wszystko zależy od tego, czy ocieplenie poddasza wiąże się bezpośrednio z pracami dotyczącymi połaci dachowej - zakładaniem lub jej zmianą. W przypadku takich prac konieczne jest ich sprawne wykonanie i wybranie na to okresu raczej bezdeszczowego. Wiąże się to z oczywistym zagrożeniem wilgocią lub nawet zalaniem całego domu.


W przypadku nowo stawianych domów zwykle ocieplenie poddasza rozpoczyna się zaraz po zakończeniu prac związanych z kryciem połaci dachowej. Z drugiej strony - nie ma konieczności i przymusu wykonywania tych prac od razu (o ile inwestor tego nie wymaga). Przed przystąpieniem do ocieplenia poddasza warto przetestować szczelność pokrycia dachowego, dlatego zalecamy odczekanie choćby niewielkiego czasu, który pozwoli na obserwacje, czy nasz dach nie przecieka i jest prawidłowo pokryty.


W przypadku ocieplania poddaszy w starszych budynkach również na samym początku warto upewnić się, co do solidności i szczelności dachu oraz więźby dachowej. Koniecznie trzeba pamiętać też o zabezpieczeniu krokwi, które zostaną ukryte pod ociepleniem.


Jeśli w którymkolwiek przypadku (czy ocieplania poddasza w nowopowstałym domu, czy na istniejącym już od lat budynku) mamy wątpliwości, co do szczelności dachu - koniecznie musimy je rozwiać. Brak szczelności dachu może być poważnych problemem dla inwestorów i przynosić długofalowe efekty w postaci wilgoci w domu.


Gdy jesteśmy już pewni, że dach oraz poddasze są prawidłowo zabezpieczone przed deszczem, stajemy przed podjęciem trudnej decyzji...


Krok 3: Czyli czym ocieplić poddasze?


Jak wspomniano na początku artykułu dwa najpopularniejsze i najczęściej wybierane sposoby na ocieplenie poddasza to użycie wełny mineralnej lub styropianu. Jakie są plusy obydwu rozwiązań?

 • wełna mineralna - doskonale izoluje ciepło jednocześnie przepuszczając parę wodną. Jest sprężysta a także (o czym nie wszyscy wiedzą) niepalna! Ponadto wełna jest stosunkowo lekka i elastyczna.
 • styropian - do ocieplenia używa się płyt ze sprężystego styropianu, dobrze wypełnia przestrzenie między krokwiami. Na rynku można dostać także styropian grafitowy, który izoluje ciepło jeszcze lepiej niż ten tradycyjny - biały.

Mimo zalet styropianu, już na pierwszy rzut oka widać, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem i odpowiedzią na pytanie “czym ocieplić poddasze” będzie wełna mineralna. Przy okazji warto wspomnieć, że obecnie na rynku dostępna jest również wełna skalna i wełna szklana. Obydwa te rodzaje wełny doskonale przepuszczają parę wodna, a jednocześnie słabo chłoną wodę. Co je odróżnia? Poza składem (wełna skalna to mieszanka połączonych w wysokiej temperaturze skał takich jak: bazalt, gabro czy dolomit; natomiast wełna szklana wytwarzana jest głównie z piasku kwarcowego i tzw. stłuczki szklanej), te dwa rodzaje wełny odróżnia jeszcze jedna cecha. Wełna szklana często miewa lepszą izolacyjność cieplną. Bywa także nieco lżejsza i bardziej elastyczna niż wełna skalna.


Sam wybór materiału, którym decydujemy się ocieplić poddasze to jednak jeszcze nie wszystko. Przejdźmy zatem do następnego kroku, którym będzie...


Krok 4: czyli pozostałe materiały niezbędne przy ocieplaniu poddasza.


Podstawową decyzją, którą muszą podejmować inwestorzy jest wybór materiału, którym będzie ocieplane ich poddasze. Nie oznacza to jednak, że na wyborze konkretnej wełny czy styropianu się kończy. Podczas ocieplania poddasza potrzebne będą:

 • folia paraizolacyjna - to właśnie ona będzie chronić wełnę przed wilgocią;
 • profile stalowe - pomogą wykonać stelaż, który będzie podtrzymywał wełnę;
 • taśmy izolacyjne - połączymy nimi kawałki folii paraizolacyjnej w celu utworzenia jednej, nieprzepuszczalnej, szczelnej połaci;
 • płyty gipsowo-kartonowe - do zamontowania na ocieplonych przez nas powierzchniach;
 • maseczki na twarz - uchronią przed wdychaniem pyłu z wełny


Wszystkie materiały zakupione i zgromadzone? Można zatem przystąpić do działania!Krok 5: czyli jak samodzielnie ocieplić poddasze?


Pomimo iż, w zadanym pytanie pojawia się słowo “samodzielnie”, podejmując próby ocieplenia poddasza dobrze byłoby mieć pomocnika/ pomocników. Układanie wełny (przyjmujemy, że obecnie większość inwestorów się na nią decyduje) może być męczące i wymagać sporo wysiłku.


Jeśli jesteście już gotowi, to w kilku prostych krokach postaramy się Wam przedstawić w jaki sposób własnoręcznie ocieplić poddasze użytkowe.

 1. Wełną wypełniajcie przestrzenie między krokwiami. Wełna powinna być umiejscowiona tam dość ciasno - tak aby trzymała się sama.
 2. Jeśli przestrzenie między krokwiami są zbyt odległe, by wełna trzymała się samoistnie, konieczne będzie wykonanie stelażu z profili stalowych.
 3. W przypadku gdy konieczne było przygotowanie stelażu - za dobrą praktykę uznaje się układanie wełny w dwóch warstwach - pierwsza - pomiędzy krokwiami, druga - między elementami stelaża (który przy okazji stanowił będzie później konstrukcję nośną dla płyt gipsowo-kartonowych). Łączna grubość ocieplenia powinna wynosić ok 20- 25 cm w przypadku tradycyjnego domu i około 5 cm więcej w przypadku domu energooszczędnego (więcej o parametrach domów energooszczędnych przeczytasz tutaj).
 4. Gdy materiał izolacyjny jest już na właściwym miejscu, czas na założenie folii paraizolacyjnej.
 5. Na koniec montujemy już tylko płyty gipsowo-kartonowe, które przytwierdzamy do naszych stelaży.

Poddasze jest już ocieplone!

Podliczenie wydatków związanych z ociepleniem poddasza


Ocieplenie poddasza nie należy do najtańszych. Z drugiej strony, jeśli jest to poddasze użytkowe, dzięki któremu możemy znacznie zwiększyć metraż naszego domu lub jeśli po prostu chcemy wykonać izolację cieplną na pewno warto w nie zainwestować.


Koszt wydatków związanych z ocieplaniem poddasza waha się w zależności od produktów, których używamy, ich cen, oraz tego, czy pracę tą powierzamy ekipie budowlanej czy decydujemy się na jej samodzielne wykonanie. W internecie znaleźć można wełnę mineralną w cenie od 50 do 100 zł za metr kwadratowy oraz wełnę szklaną, której cena jest nawet dwukrotnie wyższa. Wybierając materiał izolacyjny - pamiętajmy jednak, iż ocieplenie poddasza stanowi niejako naszą inwestycje na przyszłość, która zwróci się np. w postaci niższych kosztów ogrzewania. Wybierajmy mądrze i dbajmy jak najlepiej o nasz dom!

 

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe