Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 06:34
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Bończa, czyli jak się (nie) różnić

Po jednej stronie ulicy cerkiew prawosławna, a po drugiej kościół katolicki, a pomiędzy nimi ludzie, których dwie tradycje łączą, a nie dzielą – to właśnie Bończa. W ciepłe, letnie popołudnie Bończa koło Kraśniczyna wygląda spokojnie i malowniczo. Trudno się domyślić, że przez wieki była światkiem różnych rytów: oprócz prawosławnych i katolików mieszkali tu unici i prawdopodobnie kalwini. Może właśnie dlatego obecni bończanie tak cenią sobie jedność.
Bończa, czyli jak się (nie) różnić

W Bończy ekumenizm to cała codzienność, bo relacje pomiędzy wiernymi obu parafii są bardziej przyjacielskie niż tylko sąsiedzkie. – Kiedy są jakieś uroczystości w cerkwi lub np. odpust u nas, to nawzajem u siebie bywamy. Ludzie z innych okolic są czasem pozytywnie zaskoczeni, że my kapłani i wierni prawosławni i katoliccy żyjemy ze sobą w takiej zgodzie – opowiada ks. Janusz Ryń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława w Bończy. – A przecież chociaż to różne wyznania, różne ryty, to pień jest ten sam. Przez pierwsze tysiąc lat chrześcijaństwa byliśmy jednym Kościołem – zwraca uwagę. 

Jak tłumaczy, dla zwykłych ludzi, tak dawniej, jak dziś, odmienne wyznanie nie jest przeszkodą. – Problem pojawiał się dopiero wtedy, gdy w grę wchodziła wielka polityka: zabory, powstania, skłócanie jednych i drugich. Przez pewien czas w Bończy nie funkcjonował kościół katolicki, a później nie odbywały się nabożeństwa w cerkwi – dodaje.

 

Teraz prawosławnych jest w Bończy tylko kilkunastu, katolików niespełna tysiąc.

 

 – Kiedyś prawosławni świętowali także w święta katolickie, a katolicy w święta prawosławne – wspomina pan Ryszard, pamiętający wiele dziesięcioleci z historii miejscowości. Jak mówi, zdarzały się nawet mieszane małżeństwa. 

 

Więcej na temat tego miejsca w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama