Stary Zamość: Lucyna Molas skończyła 100 lat

  • 30.06.2017, 06:34 (aktualizacja 30.06.2017, 06:42)
  • ak
Stary Zamość: Lucyna Molas skończyła 100 lat freeimages.com
Swoje setne urodziny obchodziła przed kilkoma dniami pani Justyna Molas, z domu Derkacz, mieszkanka Starego Zamościa. Przyjęła z tej okazji mnóstwo serdecznych życzeń, kwiatów i upominków.

W dniu urodzin z dostojną jubilatką byli oczywiście jej najbliżsi, ale życzenia, kwiaty i kosz upominkowy w imieniu wójta Waldemara Raczyńskiego przekazali pani Justynie także sekretarz urzędu i kierownik USC. List gratulacyjny przesłała także premier Beata Szydło.

Pani Lucyna Molas urodziła się i całe życie mieszkała w Starym Zamościu. Od kilku lat, ze względu na wiek przebywa jednak pod opieką swojej córki w Zamościu

Dostojna jubilatka przyszła na świat 25 czerwca 1917 roku jako najstarsza z trojga dzieci państwa Karoliny i Władysława Derkaczów. Jej rodzeństwo to: Alfreda (1918) i Eugeniusz (1927).

To była artystyczna rodzina. Ojciec jubilatki od 9 roku życia grał na skrzypcach we Włościańskiej Orkiestrze Karola Namysłowskiego. Natomiast matka Karolina, która zmarła w 1927 roku, pisała wiersze. Niestety cala twórczość zaginęła w czasie wysiedlenia Starego Zamościa. Te talenty odziedziczyli zarówno dzieci, jak i także wnuki i prawnuki.

Obie siostry Lucyna i Alfreda śpiewały w chórze kościelnym, a pani Lucyna grała także na cymbałach.

W 1936 roku Lucyna wyszła za mąż za Tadeusza Molasa ze Starego Zamościa. Razem prowadzili małe gospodarstwo rolne. Pan Tadeusz był także krawcem, a później sprzedawcą. W 1937 roku przyszedł nas świat syn Ryszard, który obecnie mieszka w Jeleniej Górze, a 1943 roku urodziła się córka Zofia.

W czasie wysiedlenia wsi Stary Zamość w grudniu 1942 roku jak większość mieszkańców wsi państwo Molasowie schronili się w pobliskich Tarzymiechach. Mąż pani Lucyny zmarł w styczniu 1985 roku.

Pani Lucyna Molas ma trzy wnuczki (Maria, Dorota i Elżbieta), 6 prawnuczek (Aleksandra, Dominika, Agnieszka, Kamila, Julita i Karolina) i dwoje praprawnuków (Zuzia i Cyprian).

ak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
???
??? 30.06.2017, 16:38
Lucyna Czy Justyna ?

Pozostałe