Zamość: W ratuszu o geotermii

  • 29.06.2017, 06:00
  • mk
Zamość: W ratuszu o geotermii mk
22 czerwca w sali Consulatus ratusza z samorządowcami i urzędnikami spotkali się geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Rozmawiano na temat geotermii.

Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Wnuka do Zamościa przyjechali pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie: dr Mariusz Socha i dr Jacek Kocyła

W spotkaniu z geologami uczestniczyli: przewodniczący Rady Miasta Jan Matwiejczuk, wiceprzewodniczący Ireneusz Godzisz i Jerzy Nizioł oraz radni Adam KutyłaDorota Nowosad Krzysztof Sowa. Obecni byli również dyrektorzy i pracownicy urzędu miasta odpowiedzialni za przygotowania projektu geotermalnego dla miasta (dyrektorzy: Tomasz Kossowski i Piotr Zając). Rozmowom przysłuchiwali się uczniowie klas technik geolog z "Rolniczaka" (ZSP nr 5). 

– Zamość ma szansę, aby korzystać z geotermii. Oczywiście w momencie kiedy ta woda wypłynie z podziemi będziemy tego pewni. Podejrzewamy, że takie szanse istnieją – powiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, otwierając spotkanie.

 

Zamość – obszar unikalny 

Dr Mariusz Socha wraz z zespołem badawczym przygotował na wniosek władz miasta raport "Studium możliwości występowania i wykorzystania wód termalnych w Zamościu". 

 – Jak się okazuje Zamość jest unikalnym obszarem, ponieważ leży na granicy dwóch dużych jednostek geologicznych, które dzielą miasto na dwie części. Cześć północno-wschodnia nie jest perspektywiczna. Część centralna i południowo-zachodnia jest jak najbardziej perspektywiczna jeżeli chodzi o wykorzystanie wód geotermalnych w ciepłownictwie, rekreacji i lecznictwie – stwierdził dr Socha.

Więcej w najnowszym wydaniu "Kroniki Tygodnia".

mk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe