Jaki wybrać tynk na elewację, jakie okna? Którą kostkę brukową?

  • 27.06.2017, 06:49
  • wd
Jaki wybrać tynk na elewację, jakie okna? Którą kostkę brukową?
Otynkowanie domu, zamontowanie okien i ułożenie w ogrodzie ścieżek z kostki brukowej to prace, których rezultaty oglądać będziemy przez lata. Umiejętnie dobierając kolory używanych materiałów, można osiągnąć imponujący efekt, jednak wygląd to nie wszystko, liczy się przede wszystkim jakość. Dlatego z myślą o tych, którzy właśnie planują budowę lub remont postanowiliśmy dowiedzieć się od specjalistów, czym się sugerować przy wyborze materiałów budowlanych, żeby zakupy były udane.

Okien nie wymienia się co rok. Ich zakup jest inwestycją na lata. Zanim więc wydamy pokaźną sumę pieniędzy, trzeba zastanowić się nad tym, jak optymalnie dopasować okna do pomieszczeń w domu i poznać dostępne rozwiązania.

Dom bezpieczny, cichy i ciepły

Nowoczesne okna dobrze utrzymują ciepło. Dodatkowo koszty ogrzewania domu można obniżyć, montując zewnętrzne rolety i markizy. Warto zastanowić się nad zakupem okien z nowinkami technicznymi u producenta stolarki okiennej. Chodzi o okna ze sterownikami wyposażone w sensory: czujnik deszczu, czujnik zmierzchowy i sensor wykrywający siłę wiatru.

Olbrzymie możliwości dają też okna dachowe. Czym sugerować się przy ich wyborze?

 – Żeby okna dachowe zapewniały dobre doświetlenie poddasza, powierzchnia ich szyb nie powinna być mniejsza niż 10% powierzchni podłogi. Planując duże przeszklenia, warto zwrócić uwagę na dopasowanie szerokości okna do rozstawu krokwi. Lepiej jest zastosować okna o dużej wysokości niż szerokości, dla których należy przerobić więźbę. Trzeba również zaznaczyć, że im wyżej okno jest zamontowane, tym lepiej doświetla pomieszczenie. Dobierając liczbę i wielkość okien, dobrze byłoby wiedzieć, jak wlewające się przez nie światło rozłoży się w pomieszczeniu – usłyszeliśmy w firmie Metkom, która poza sprzedażą blach i blachodachówek w swojej ofercie ma też okna dachowe

Okna można zestawiać w poziomie lub pionie, łączyć różne ich rodzaje (np. obrotowe z uchylono-obrotowymi). Modnym rozwiązaniem, o które można się pokusić, są okna dachowe panoramiczne, które potrafią przemienić poddasze w atelier, słoneczny taras lub ogród zimowy. Dostępne są one tylko na zamówienie. 

Bezpieczne okna to przede wszystkim mocne szyby. Te wzmacniane są wykonywane z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm i kilku warstw folii PVB. W razie rozbicia taka szyba kruszy się, ale cały czas pozostaje na swoim miejscu. Zależnie od grubości warstwy spajającej szyby wyróżnia się cztery klasy szyb antywłamaniowych.  

 – Najmniej wytrzymałe są szyby klasy P1 (dwie szyby 4 mm sklejone jedną warstwą folii), najbardziej – klasy P4 (dwie szyby 4 mm sklejone czterema warstwami folii; grubość takiej szyby to ok. 9,5 mm). W domach jednorodzinnych i mieszkaniach najczęściej stosuje się szyby klasy P2, P3 i P4 – wyjaśnia Stanisław Kościk, właściciel firmy Budzam, producenta okien systemu Rehau.

Przy wyborze okien ważne są również ich okucia. To te niewielkie elementy (rozmieszczone na całym obwodzie skrzydła) są najbardziej eksploatowaną częścią okna. Od ich rodzaju zależy, czy okna będą miały tylko podstawowe funkcje, czy też inne – dodatkowe (do szyb antywłamaniowych najlepiej zastosować również okucia antywłamaniowe klasy WK1 czy WK2). Zwłaszcza w dużych oknach i drzwiach tarasowych okucia muszą być solidne, żeby potem niezawodnie działać. 

A jaki kolor okien wybrać? 

Zdecydowana większość klientów decyduje się na ramy z tworzywa sztucznego, około 20 proc. zamawia okna drewniane, a około 3 proc. decyduje się na okna aluminiowe. Decydują o tym głównie cena i względy estetyczne, w tym kolor. Profile PVC na ogół są białe, ale mogą być też oklejone folią. Popularne są te imitujące drewno w kolorze złotego dębu, ciemnego orzecha, ciemnego dębu i mahoniu, rzadziej wybierane są odcienie sosny lub dębu bagiennego.

Dzięki okleinom profile z PVC mogą mieć również wykończenie w innym kolorze i strukturze z obu stron okna. To sprawia, że nie trzeba już głowić się nad wyborem koloru okien do elewacji czy do wnętrza. 

 – Tworzywo, z którego wykonuje się profile, może być barwione w masie. W ten sposób uzyskuje się gładkie, jednobarwne ramy antracytowe, szare i czekoladowe, a nawet do złudzenia imitujące aluminium – dodaje Stanisław Kościk, właściciel firmy Budzam –producenta okien tarasowych.  

Profile z drewna na ogół mają barwę gatunku, z którego są wykonane. A więc modrzewia, dębu, sosny lub meranti, z podkreślonym usłojeniem. Na rynku można też znaleźć okna z profilami pomalowanymi farbami akrylowymi lub lakierami kryjącymi albo lazurującymi (czyli zmieniającymi kolor, ale pozostawiającymi widoczny rysunek drewna). 

Z kolei profile z aluminium są dostępne w niemal wszystkich kolorach z możliwością indywidualnego doboru struktury powierzchni (gładka, z połyskiem, matowa, szczotkowana). 

Kolory okien powinny być dobierane do stylu domu. W przypadku tradycyjnego (z elewacją w kolorze piaskowym, beżowym, żółtym czy białym lub pokrytą drewnem) całość świetnie uzupełni stolarka drewniana lub w dekorach drewnianych. 

Do  nowoczesnych brył domu pasują okna o jednolitej, "metalowej" barwie: srebrne, szare, grafitowe, do "betonowej" elewacji okna z profilami w okleinie antracytowej oraz z aluminium gładkiego lub szczotkowanego. 

Za uniwersalne i powściągliwe uznaje się białe profile. Przy ich zakupie warto pamiętać o tym, że biel może mieć różne tonacje kolorystyczne i najlepszy efekt osiągniemy, harmonizując ją z tonacją kolorystyczną fasady. Chłodny odcień będzie odpowiedni do fasad szarych, niebieskich czy zielonkawych, a w odcieniu ecru sprawdzi się przy elewacjach beżowych, brązowych, żółtych czy piaskowych. Najbardziej wszechstronna będzie zaś neutralna biel. 

Jaki tynk wybrać na elewację: silikonowy, akrylowy, mineralny? 

Zadaniem dekoracyjnego tynku elewacyjnego jest nie tylko ozdobienie fasady domu, ale również ochrona ścian przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, rozwojem alg i grzybów czy uszkodzeniami. Dobierając rodzaj tynku, warto zwrócić uwagę na skład gotowej mieszanki oraz jej właściwości i parametry. 

 – Wychodząc naprzeciw potrzeb klientów firma Greinplast wprowadziła na rynek produkt bardzo dobry jakościowo, a do tego w przystępnej cenie – mówi Jan Pilch, doradca techniczny z firmy Greinplast. – Chodzi o tynk nanosilikonowy. Został on wzbogacony nowoczesnymi dodatkami silikonowymi, które powodują, że ma jeszcze lepsze parametry techniczne. M.in. pokryte nim powierzchnie mają najwyższy kąt zwilżenia. Ta właściwość określa sposób zachowania się wody na pokrytej tynkiem powierzchni – wyjaśnia Jan Pilch. Im bardziej struktura kropli zbliżona jest do ideału, czyli do kuli, tym efekt jest mocniejszy, a krople spływają ze ściany, nie wnikając w jej powierzchnię. To ważne, bo im dłużej pozostaje mokra, tym większą ma tendencję do zabrudzeń. Kolejną istotną zaletą tynków nanosilikonowych jest to, że pokryta nimi powierzchnia posiada właściwości samooczyszczania się. Wygląda to tak, że brudna ściana, w momencie zwilżenia np. deszczem, samoczynnie się opłukuje. 

Chodnikowy zawrót głowy

Nawierzchnia, którą wyłożymy wokół domu będzie użytkowana przez lata. Warto więc poświęcić czas na projekt i określić potrzeby użytkowników pod względem funkcjonalności przestrzeni. To pozwoli dobrać dobre produkty do jej aranżacji. Najpopularniejszym materiałem jest zdecydowanie kostka lub płyta brukowa. Do ich produkcji wykorzystuje się laboratoryjnie opracowane receptury, które pozwalają tworzyć odpowiedniej jakości wyroby regulowane europejskimi normami. 

– Wybierając grubość i wielkość kostki, należy wziąć pod uwagę to, jak duża przestrzeń będzie nią wykładana i jakie będzie na niej natężenie ruchu. Należy wybrać materiał o różnej grubości: 4-6 cm w przypadku wąskich ogrodowych ścieżek, 6-8 cm w przypadku podjazdów i ciągów przeznaczonych do ruchu aut – doradza Radosław Soczyński z PSB Metbud w Zamościu, który jest dystrybutorem kostki brukowej i galanterii betonowej Semmelrock. 

Oferta Semmelrock Stein+Design jest ogromna (ciekawe wzornictwo, nowoczesne formaty oraz szeroka paleta kolorystyczna). Dzięki temu każdy może stworzyć niepowtarzalną aranżację na swojej posesji. Aktualne trendy w aranżacji małej architektury proponują wielkoformatowe płyty brukowe, które dają możliwość układania prostych, geometrycznych kształtów. Nadają one przestrzeni ekskluzywności. Ciekawym stylistycznie rozwiązaniem jest połączenie dużych, praktycznych formatów płyt oraz unikalnego liniowego rozłożenia barw w bliskich naturze odcieniach. 

– Eleganckim rozwiązaniem będzie też wyłożenie nawierzchni szlachetną kostką brukową stylizowaną na naturalny granit (Naturo). Jej małe nieregularne formaty kamieni oraz bogata kolorystyka pozwalają aranżować ciekawe, dynamiczne nawierzchnie. A płukana powierzchnia dodatkowo podkreśla urodę wykreowanej przestrzeni. Jako dodatek polecamy oświetlenie ogrodowe na nawierzchni, które pozwoli wyróżnić patio, ogród i chodniki wokół domu również nocą, tworząc nastrojowy klimat i ułatwiając orientację. Wykorzystujemy do tego nowoczesną i oszczędną technologię. Nasze elementy oświetleniowe mogą być łączone niemal ze wszystkimi rodzajami bruku, płyt i elementów ogrodowych Semmelrock – dodaje Radosław Soczyński z PSB Metbud.

Od siebie dodamy jeszcze, że chociaż  zasad estetycznych jest wiele, w doborze rodzajów kostki należy kierować się tylko jedną zasadą – umiaru. Stylistyczna spójność całego otoczenia posesji to najlepszy kierunek (oczywiście zaraz po adresach sklepów z kostką brukową – Metbud i Greinplast).

Artykuł sponsorowany

wd

Podziel się:Pozostałe