Zamość: Tu kiedyś mordowało Gestapo i UB. Powstaną piwnice pamięci?

  • 14.06.2017, 15:15
  • mk
Zamość: Tu kiedyś mordowało Gestapo i UB. Powstaną piwnice pamięci? mk
W piwnicach kamienicy Czerskiego może powstać miejsce pamięci osób pomordowanych przez UB. Sprawą zainteresował władze miasta radny Piotr Kurzępa.

Gmach Czerskiego to kamienica między ulicami: Kościuszki, Kolegiacką i Żeromskiego. W piwnicach od ul. Żeromskiego mieścił się od 1940 roku areszt śledczy, czyli tzw. bunkry zamojskie. Dochodziło tam do tortur i mordów, to stąd wysyłano przetrzymywanych na śmierć. 

 – Razem z dyrektorem Muzeum Zamojskiego, Andrzejem Urbańskim, zrobiliśmy obchód po piwnicznych pomieszczeniach kamienicy. Okazuje się, że w tym budynku dwa pomieszczenia nie są wykorzystywane w żaden sposób. Są tam pozostałości po więźniach, którzy byli przetrzymywani po wojnie przez UB. Wcześniej, w czasie wojny, miało tam swoją siedzibę Gestapo...

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

mk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe