Tadeusz Wicherek w zamojskiej Alei Sław (ZDJĘCIA, FILMY)

  • 09.06.2017, 17:16 (aktualizacja 09.06.2017, 17:53)
  • ak
Tadeusz Wicherek w zamojskiej Alei Sław (ZDJĘCIA, FILMY) Anna Szewc
Tadeusz Wicherek, dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu dołączył dzisiaj do grona zasłużonych dla miasta postaci, które uhonorowano w zamojskiej Alei Sław.

Uroczystość odsłonięcia kolejnej tablicy w bruku ulicy Grodzkiej na Starym Mieście w Zamościu odbyła się dzisiaj (piątek, 9 czerwca) po południu. Galę prowadziła Teresa Madej, pomysłodawczyni i "dobry duch" Alei Sław.

Dla Tadeusza Wicherka ta uroczystość była wyjątkowym ukoronowaniem jego dotychczasowej artystycznej działalności, bo dyrygent i dyrektor Namysłowiaków obchodzi w tym roku 35-lecie swojej twórczości i 10-lecie związku z Zamościem.

O bohaterze uroczystości mówiono dużo i wyłącznie w superlatywach. Bo też jest go za co chwalić.

W 1986 roku Tadeusz Wicherek został laureatem nagrody Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia na „III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga” w Katowicach. W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał w Warszawskiej Akademii Muzycznej.

W 1989 roku zrealizował operę J. Haydna „Die Welt auf dem Monde” oraz musical z własną muzyką „Hilfe die Hermanns Kommen” w Hamburgu. Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych. Od 1990 roku jest dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta.

Od 1991 do 1995 roku był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze a w latach 1999 –2005 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Kaliskiej.

Od 1990 roku jest dyrygentem, a od 2007 Dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, znanej z cyklu telewizyjnego „Z Batutą i Humorem”, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech.
Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych (WOSPR) dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Nagrał wiele płyt CD w Polsce Niemczech i Finlandii.

Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak. „Festiwal Mozartowski” w Warszawie, w Wiedniu, Holandii i Hiszpanii, „Wratislavia Cantans”, „Warszawska Jesień” i „Carintischer Sommer Festival” (Austria). 

Jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu. Wspólnie z Teatrem Wielkim w Poznaniu powołał do życia Kaliską Scenę Operową, na której zrealizował „Czarodziejski Flet”, „Madama Butterfly”, „Fidelio”, „Rigoletto”, „Barona Cygańskiego” oraz „Widma” Stanisława Moniuszki.

Od marca 2007 r. jest Dyrektorem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Jest Dyrektorem Artystycznym  „Festiwalu Kultury Włoskiej Arte Cultura Musica e…” w Zamościu.

Zajmuje się również reżyserią. W grudniu 2007 zrealizował autorski spektakl „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w Zamościu (kierownictwo muzyczne i reżyseria). Stale współpracuje z Teatrem Wielkim, Operą Narodową w Warszawie – ostatnia premiera „W krainie Czarodziejskiego Fletu”.

W dzisiejszej uroczystości poza Tadeuszem Wicherkiem i jego małżonką wzięli udział także uhonorowani w Alei Sław: Krzysztof Zanussi (uhonorowany w 2010), Maria Sarnik-Konieczna i prof. Marian Konieczny (2014), Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt (2012) i Bożena i Paweł Dudzińscy (2015).

Zwieńczeniem gali był koncert w wykonaniu Namysłowiaków pod batutą Macieja Koczura.

Darczyńcą tegorocznego wydarzenia w Alei Sław była PGE Obrót S.A.

Filmy z dzisiejszej gali na naszym facebookowym profilu.

 

ak

Zdjęcia (29)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe