Gmina przejęła ośrodek PKP w Suścu

  • 11.05.2017, 06:00
  • roh
Gmina przejęła ośrodek PKP w Suścu
Gmina Susiec przejęła nieodpłatnie od PKP dawny ośrodek wypoczynkowy dla pracowników kolei przy ul. Polnej. Samorząd przynajmniej przez 5 lat nie może obiektu sprzedać. Przekaże go stowarzyszeniu, które planuje tam stworzyć dom rekolekcyjny.

Swojego czasu to był jeden z najbardziej atrakcyjnych ośrodków wypoczynkowych dla pracowników Polskich Kolei Państowych. Wybudowano go w niezwykle atrakcyjnym miejscu, w samym centrum Roztocza, w sąsiedztwie stacji kolejowej i urokliwego rezerwatu Szumy.

– Właśnie od tego ośrodka zaczęła się turystyka w Suścu– mówi Zbigniew Naklicki, wójt Suśca, który zanim został wójtem działał w branży turystycznej.

Ośrodek Wypoczynkowy PKP Roztocze położony jest na dwóch działkach o powierzchni ponad 1,8 ha. Jego częścią jest niewielki drewniany domek wczasowy z 1978 roku z czterema miejscami noclegowymi oraz budynek administracyjny oraz hotelowy na 70 miejsc noclegowych ze stołówką i kawiarnią zbudowany w latach 1985-86. Przez lata charakterystycznym elementem tego ośrodka był też odkryty basen (15 na 25 m) z brodzikiem ozdobionym fontanną krasnalem. Są też dwa parkingi, w tym jeden dla autokarów. I pozostałości dawnej infrastruktury sportowej.

PKP postanowił sprzedać obiekty 7 lat temu. Spółka początkowo chciała za nieruchomość 1,7 mln zł. Potem po kolejnych nieudanych przetargach obniżyła cenę do 1,3 mln zł, ale nadal nie było chętnych. W międzyczasie działalność ośrodka wypoczynkowego została wygaszona. Nieużywany obiekt zaczął popadać w ruinę. Dziś aby przywrócić jego świetność, trzeba byłoby zainwestować około 2 mln zł. To odstraszało inwestorów. 

We wrześniu ubiegłego roku PKP S.A. oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie jako cenę do negocjacji żądało 986 tys. zł.  Ponoć pojawili się inwestorzy gotowi kupić nieruchomość, ale nie za tyle, ile chciało PKP.

Jednocześnie od lutego ubiegłego roku, o bezpłatne przejęcie obiektu starała się gmina Susiec, bo jak wyjaśnia wójt Naklicki, miał już dość telefonów od gości, którzy odwiedzali Susiec i dziwili się, że taki obiekt w sercu Roztocza niszczeje.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Xman
Xman 02.09.2019, 08:17
Przepiękne miejsce i kiedyś wspaniały ośrodek oddaje się w ręce wójta ,a ten niszczeje jeszcze bardziej aby można go było za grosze kupić lub przekazać kościołowi za darmo i to jest Dobra Zmiana lub jak to powiedział jej twórca "Teraz K...My"
Lubelak
Lubelak 01.09.2019, 21:17
I znow kosciol przejmie za grosze cos co budowali wszyscy obywatele tylko sprawa przycichnie. Pis daje z nieswojego chojna raczka
Miki
Miki 18.10.2018, 20:21
To był naprawdę piękny ośrodek na ten czas.Komuś zależało aby upadł.Powstawał wtedy Prywatny Ośrodek "Roztoczanka"- Moje pytanie , kto pozwolił przekopać tanew i za stawem Morskie Oko zrobić pseudo staw należący do właściciela Roztoczanki? TU BYŁ PRZEKRĘT-zniszczono naturalny bieg rzeki. To tylko w tym kraju takie przekręty uchodzą.
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy 13.05.2017, 14:35
A ja to widzę tak. Gmina nie ma aż takich pieniędzy aby ośrodek przywrócić do stanu świetności. Postoi nieużywany trzy do pięciu lat i wystawią na sprzedaż za bezcen. Naklicki przystąpi do przetargu i kupi sobie kolejną maszynkę do pieniędzy stwarzając tym sobie monopol na branżę turystyczną w gminie oraz eliminując konkurencję.
stwórca wszechrzeczy :D
stwórca wszechrzeczy :D 11.05.2017, 22:12
wójt nie lubi konkurencji :D
optymista
optymista 11.05.2017, 22:06
Od kilku lat nikt nie miał pomysłu na wykorzystanie ośrodka a jak ktoś chce coś zrobić to zaraz lament i zniewagi. W domach rekolekcyjnych są też organizowane fantastyczne spotkania dla młodzieży i dorosłych.
Ps. Kolego Niemodlący sądząc po stylu wypowiedzi jesteś bardzo młodym człowiekiem, myślę ,że przyjdzie czas i zaczniesz się modlić...
Gościeł
Gościeł 11.05.2017, 21:32
Jestem wierzący, ale moim zdaniem tworzenie tam miejsca do spotkań religijnych jest o wiele gorszą opcją niż stworzenie tam ośrodka wypoczynkowego. Nie tylko turyści chętnie wybraliby się tam, miejscowi również...
Niemodlący
Niemodlący 11.05.2017, 12:54
Zajefajnie, następne miejsca do modlenia. Dlaczego nie można organizować tam kolonii czy pół kolonii dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. Rzygać się chce to modlitwą. Naprawdę nie ma lepszych opcji?

Pozostałe