Zamość: Miasto wyemituje obligacje na spłaty i inwestycje

  • 02.05.2017, 13:31
  • mk
Zamość: Miasto wyemituje obligacje na spłaty i inwestycje Kwietniowa sesja RM Zamość, fot: mk
Miasto Zamość wyemituje obligacje na kwotę 29 mln zł. Prezydent Andrzej Wnuk zapowiada, że 10 mln zł zostanie przeznaczone na spłatę części kredytów zaciągniętych jeszcze przez poprzednie władze. Reszta to środki, które mogą okazać się niezbędne, aby miasto mogło mieć wkład własny do realizowanych inwestycji.

Na ostatniej sesji Rady Miasta (24 kwietnia) podjęto uchwałę w sprawie emisji obligacji. W głosowaniu wzięło udział 22 radnych (wiceprzewodniczący RM Jerzy Nizioł był nieobecny). Za emisją obligacji zagłosowało 12 radnych: Joanna Budzyńska, wiceprzewodniczący RM Ireneusz Godzisz, Elżbieta Kucharska, Piotr Kurzępa, Adam Kutyła, Leszek Łuczka, Piotr Małysz, przewodniczący RM Jan Matwiejczuk, Dorota Nowosad, Wanda Sędłak, Krzysztof Sowa, Maria Stręciwilk-Gościcka. Przeciw było 3 radnych: Marek Kudela, Marta Pfeifer, Rafał Zwolak.Radny Wiesław Nowakowski i sześcioosobowy klub radnych PiS (Szczepan Kitka, Jan Obszański, Adam Pawlik, Marek Pogódź, Marek Walewander, Dariusz Zagdański) wstrzymali się od głosu.

Dobre warunki Zamościa

Czym są obligacje miasta? To nowoczesna forma kredytu, jaki bank udziela samorządowi. Zamiast umowy kredytowej podpisywana jest umowa emisyjna, która określa analogiczne do kredytu warunki wypłaty i spłaty środków pieniężnych. 

Samorządy emitują obligacje m.in. po to, aby mieć wkład własny do inwestycji unijnych. Po wprowadzeniu obligacji na rynek podejmują pieniądze kiedy chcą, mogą też w dogodny sposób rozłożyć spłatę zobowiązań finansowych (samo oprocentowanie w skali roku jest niskie, znacznie poniżej 3 proc.).

Zanim radni przystąpili do dyskusji i głosowania, mogli zapoznać się z informacjami na temat obligacji. Analizę finansowych możliwości miasta przeprowadziła firma Aesco Group, znana z pomocy samorządom w całej Polsce (w ciągu 6 lat ok. 200 samorządów, w województwie lubelskim m.in. Biała-Podlaska, Kazimierz Dolny).

 – Zamość ma bardzo dobrą sytuację finansową jeżeli chodzi o możliwość emisji obligacji. Sytuacja jest stabilna, miasto bardzo dobrze gospodaruje, wypracowuje nadwyżki, więc ma dobrą zdolność kredytową – mówił Mariusz Gołaszewski, prezes Aesco Group.

 

Co zamojscy radni sądzą o emisji obligacji? Jak będzie wyglądał proces wdrażania ich na rynek? O tym w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

mk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe