Szczebrzeszyn: Trzy ostatnie litery Tory

  • 02.05.2017, 17:06
  • bn
Szczebrzeszyn: Trzy ostatnie litery Tory Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie
Ponad 300 uczestników Marszu Żywych (zaplanowano go 24 kwietnia w Auschwitz-Birkenau) przybyło do Szczebrzeszyna. Odbyła się tam nietypowa uroczystość. Było to symboliczne dopisanie trzech ostatnich liter do Tory, która po tej ceremonii trafi do Izraela, a potem do synagogi w Montrealu.

Torę ufundował Jack Dym. Jego ojciec przed wybuchem II wojny światowej mieszkał w Szczebrzeszynie. Cała rodzina nadal czuje się z tym malowniczym miastem związana. Dlatego fundator właśnie tutaj postanowił symbolicznie dopisać do Tory trzy ostatnie litery. W ten sposób chciał uczcić pamięć swoich przodków oraz wszystkich Żydów, którzy zostali zamordowani podczas ostatniej wojny. 

Podczas ceremonii (odbyła się 25 kwietnia) odwiedzono stary, szczebrzeszyński kirkut. To miejsce zostało przez uczestników posprzątane. Potem modlono się także za zmarłych, którzy tam spoczywają. 

Na rynku w Szczebrzeszynie miała miejsce główna część ceremonii. W akcie dopisania trzech liter do Tory uczestniczyły m.in. osoby, które przeżyły holocaust. Dla wielu uczestników miało to wzruszający, symboliczny wymiar. Odbył się także obrzęd Bar micwa jednego z przybyłych (podczas takiej ceremonii chłopiec żydowski lub mężczyzna staje się wobec prawa pełnoletni). Następnie uczestnicy wybrali się do budynku dawnej synagogi w Szczebrzeszynie. 
Tam z wielkim szacunkiem złożono przywiezioną Torę w specjalnej szafie.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

bn

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe