Gm. Bełżec: Szybka kolej nie kosztem Bełżca! To zniszczy maleńką miejscowość

  • 22.06.2022, 06:34
  • Wioletta Dudek-Ruszel
Gm. Bełżec: Szybka kolej nie kosztem Bełżca! To zniszczy maleńką miejscowość Przedsiębiorcy protestują. Budowa S17, a na dodatek linii kolejowej przez centrum to dla nich katastrofa.
Szprycha nr 5 linii szybkiej kolei projektowanej dla Centralnego Portu Komunikacyjnego jest dla mieszkańców Bełżca najgorszym, co mogło ich spotkać. Każdy proponowany wariant ingeruje w centrum gminy. Ludzie protestują i błagają o stworzenie nowej stacji kolejowej, z dala od jakiejkolwiek zabudowy.

Firma Egis Poland zaprojektowała cztery warianty poprowadzenia torów i związanej z nimi infrastruktury dla projektu budowy linii kolejowych na trasie Trawniki – Krasnystaw – Wólka Orłowska – Zamość – Tomaszów Lubelski – Bełżec. Projekt przedstawiony był mieszkańcom podczas spotkania konsultacyjno-informacyjnego, które odbyło się pod koniec maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Bełżcu. Uczestniczyło w nim ok. 300 zainteresowanych. Ludzie byli zdruzgotani, bo wcześniej wielu nie zdawało sobie sprawy z tego, jak bardzo na tym ucierpią.

Gorzej być nie może

Wszystkie trasy zaprojektowanych wariantów przebiegają przez centrum miejscowości, przecinają drogę S17, która niebawem będzie budowana i kończą się na stacji kolejowej, przed Muzeum – Miejscem Pamięci, w którym w czasie II wojny światowej Niemcy stworzyli obóz zagłady (przebieg wariantów można zobaczyć na interaktywnej mapie w Internecie). Najlepsza według CPK opcja zakłada wyburzenie od 16 do 19 budynków mieszkalnych. To jednak nie wszystko.

 – Jeśli ten wariant przejdzie, stworzy się strefa buforowa, która pokryje się ze strefą buforową drogi S17, więc to nie będzie już jedna, tylko dwie potężne inwestycje, które mogą Bełżec przeciąć na pół. W najszerszym miejscu, przy skrzyżowaniu, odcinek ok. 200 metrów byłby po prostu wyłączony z użytkowania. Powstaną prawdopodobnie dwa wiadukty, bo siedemnastka (S17) przebiegać ma na estakadzie i podejrzewam, bo jeszcze nie ma decyzji, że kolej też będzie musiała iść na estakadzie, dlatego że w tamtym miejscu są dwie rzeki, droga gminna i droga wojewódzka 865. To niekorzystne warunki do budowy na gruncie. W firmie Egis nie otrzymałem odpowiedzi, jak to będzie budowane, ale oprócz tego dochodzi jeszcze przebudowa drogi krajowej nr 17. Więc będą kolejne wysiedlenia budynków, tutaj 11 domów – przybliża sytuację swojej gminy wójt Andrzej Adamek.

Cały artykuł przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Wioletta Dudek-Ruszel

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 2 dni temu, 21:09
Ale wyście naiwni. Wszyscy
Rafał81
Rafał81 2 dni temu, 14:00
A nie może się ta cała linia czy tam szprycha kończyć na Tomaszowie Lub.? Po uj to ciągnąć do samego Bełżca skoro ludzie nie chcą itd. Przecież Bełżec nie leży na samej granicy i tak trzebaby było ciągnąć linię do Hrebennego o czym na razie nie ma mowy. Zakończyć szprychę na Tomaszowie Lubelskim skoro Tomaszów tak tego chce i burmistrzowi TL tak na tym zależy, a nie uszczęśliwiac mieszkańców Bełżca na siłę. Kiedyś najwyżej jak sytuacja na Ukrainie się ustabilizuje, wejdzie ten kraj do UE, przebuduja swoją sieć kolejową to się pomyśli nad połączeniem Tomaszowa z Ukrainą z pominięciem Bełżca tak by nie niszczyć ludzi.
Rafał81
Rafał81 2 dni temu, 14:01
Uważam, że to przyjemniej częściowe rozwiązanie problemu jeśli chodzi o sam Bełżec.
ot
ot 23.06.2022, 08:16
najlepiej jak by stacja była ze 100 km od miasta. A najlepiej w Berlinie
Hgf
Hgf 23.06.2022, 21:19
Proszę Cię zgłoś swój dom i posesję pod inwestycję CPK , udostępnij to dobrowolnie i ochotniczo na tory, czy cele publiczne....a od naszych własności wara !!!
Kamil
Kamil 23.06.2022, 12:49
Bełżec to nie miasto...
Emeryt z Zamościa
Emeryt z Zamościa 22.06.2022, 09:28
Dobre. w 2020 roku przy frekwencji 60,74 % na PIS głosowało w gminie Bełżec 71,8 % głosujących. Czego więc nie rozumiecie? W 2015 roku z Bełżca PIS uzyskał 8 mandatów, KO - 2 mandaty, Kukiz - 1 mandat, PSL- 1 mandat. Teraz siedźcie cicho. Hipokryci,
dino
dino 23.06.2022, 13:04
O ile mi wiadomo to PSL w 2019 startował z jednej listy z Kukizem i wspólnie zdobyli jeden mandat, a do Sejmu weszła jeszcze M. Pawłowska z Lewicy (obecnie PiS), której Pan nie wymienia...
Emeryt z Zamościa
Emeryt z Zamościa 2 dni temu, 00:21
Dane wziąłem z oficjalnej strony: https://parlament2015.pkw.gov.… mozna sobie dalej analizować.
Łukasz
Łukasz 23.06.2022, 12:59
Nawet gdyby w Bełżcu PiS nie dostał ani jednego głosu to w skali województwa i okręgu by to niewiele zmieniło. Prawda jest taka, że żyje teraz tym Bełżec, ale ludzie w Łaszczowie, Telatynie czy Ulhowku mają tę sprawę daleko w d..., a w Tomaszowie nawet się cieszą, bo miasto zyska niewielkim kosztem (warianty zakładają mało wyburzen, kolej idzie głównie terenami niezamieszkalymi dostęp do kolei). Oni dokładnie policzyli głosy, doskonale wiedzą co im się opłaca co nie, gdzie mogą stracić głosy, bo gdzie indziej zyskają. Ps..Ze strony opozycji tez mi brakuje jednoznacznego sygnału, że jest przeciw inwestycji i że budowa szybkiej kolei na Ukrainę nie będzie kontynuowana albo że zostanie wybrany inny wariant, który nie będzie kolidował z zabudową mieszkaniową. Powiem więcej obawiam się, ze jak UE będzie chcieć budowy szybkich połączeń z Ukrainą to nasza kochana opozycja to poprze.
pamiętamy
pamiętamy 23.06.2022, 08:15
co ty ***isz towarzyszu. Twoja dewiza to "*** z Polską Wschodnią". I tak działacie
realista
realista 23.06.2022, 09:34
Coś ci się merda pisowczyku. Wy towarzyszu jestescie z calym swoim obozem spadkobiercami najgorszych rezimowych czasow prl-u. Typowa bolszewia.

Pozostałe