Polacy popierają legalną aborcję bez kompromisów

  • 21.06.2022, 13:00
  • News4Media
Polacy popierają legalną aborcję bez kompromisów iStock
W środę 22 czerwca Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy „Legalna aborcja. Bez kompromisów”. IBRiS zapytał Polaków, czy popierają liberalizację prawa aborcyjnego.

Zgodnie z tym projektem aborcja byłaby w Polsce legalna do 12 tygodnia ciąży. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET zapytał Polaków, jak oceniają ten projekt.

38,2 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie popiera taką zmianę przepisów, a 23,6 – raczej popiera.

Zdecydowanie przeciwnych było 14,6 proc., a odpowiedź „raczej nie popieram” wybrało 12,1 proc. osób biorących udział w badaniu. Odsetek niezdecydowanych wyniósł 11,5 proc. 

Poparcie dla liberalizacji aborcji jest wyższe w przypadku kobiet i wynosi 63 proc. badanych.

Najwięcej przeciwników liberalizacji aborcji jest w grupie wiekowej 50-59 lat – 46 proc., z czego 15 proc. jest zdecydowanie przeciwnych złagodzeniu prawa aborcyjnego. Ale aż połowa badanych (50 proc.) ją popiera.

Najwyższe poparcie dla liberalizacji aborcji jest wśród osób z wykształceniem wyższym.

Aborcja w Polsce

Do stycznia 2021 roku aborcja w Polsce była dopuszczalna w trzech przypadkach:

- gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,

- gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,

- gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt).

W październiku 2021 roku Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję, której skutkiem jest zawężenie liczby przesłanek, które dopuszczają legalną aborcję w Polsce:

- gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej,

- gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt).

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rafał
Rafał 22.06.2022, 12:28
Tylko referendum połączone z wyborami parlamentarnymi lub samorządowymi (jest szansa na wystarczającą frekwencję) może ostatecznie przeciąć tę sprawę i poznać zdanie w tej kwestii polskiego społeczeństwa. Opieranie się w tej sprawie na sondażach jest niemiarodajne. Radio Zet czy TVN zamówi taki sondaż, a jutro TVP zamówi inny z zupełnie innymi wynikiami. Tylko referndum wyjaśni czy Polacy opowiadają się za dotychczasowymi rozwiązaniami, zaostrzeniem prawa aborcyjnego czy jego liberalizacją.
TYLKO PRAWDA MA SENS
TYLKO PRAWDA MA SENS 22.06.2022, 05:42
Morderca ma zawsze krew niewinna na rekach.Przykro ze matka majac byc schronieniem dziecka jest jego katem

Pozostałe