Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 01:25
Reklama

Lubycza Królewska: To było wydarzenie 600-lecia!

15 czerwca zapisał się w historii Lubyczy Królewskiej jako ważny dzień już przed wiekami. Po 600 latach nowe pokolenia spotkały się, by wspólnie i hucznie świętować jubileusz nadania praw miejskich swojemu miastu.
Lubycza Królewska: To było wydarzenie 600-lecia!
15 czerwca dzieci posadziły w parku dwa dęby pamięci.

Uroczystości jubileuszowe 15 czerwca rozpoczęła sesja Rady Miejskiej w Lubyczy Królewskiej z udziałem zaproszonych gości, m.in. posła Tomasza Zielińskiego, wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę, wicemarszałka województwa lubelskiego Zbigniewa Wojciechowskiego, starostę powiatu tomaszowskiego Henryka Karwana, włodarzy sąsiednich miast i gmin, a także partnerskiej gminy Horyniec-Zdrój – Roberta Serkisa i mera miasta partnerskiego Rawa Ruska – Iwana Iwanusę. Obecni byli burmistrz Lubyczy – Marek Łuszczyński, radni: przewodniczący Mariusz Lewko, wiceprzewodnicząca Anna KrzyszychaAngelika BudzyńskaBarbara Tyska, Katarzyna ChmielowiecEwa WłasinowiczElżbieta MakochonAleksandra ŚwitkaLech ŻołądekJerzy Lipczewski, Antoni GłazBogusław Kudelski, Łukasz Hołówka, Stanisław Gawryś i sołtysi.

Po okolicznościowym wystąpieniu burmistrza i przewodniczącego RM, głos zabrał prof. dr hab. Andrzej Janeczka. Przybliżył zebranym historię osadnictwa na terenie Lubyczy. Kolejnym ważnym punktem sesji było wręczenie odznaczeń państwowych i wyróżnień gminy Lubycza Królewska. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu. W jego imieniu odznaczenia wręczył wojewoda Lech Sprawka. Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Marek Łuszczyński, Mirosława MagdziakJózef Taras i Lech Żołądek. Brązowym Krzyżem Zasługi: Elżbieta Różaniecka i Leszek Woszczak. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono: Piotra Krzycha i Adama Wielgosza.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej podjętą w styczniu tego roku w sprawie ustanowienia i określenia zasad przyznawania tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Lubycza Królewska” oraz „Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska” uhonorowane zostały też osoby i instytucje, które wykazały się dużym wkładem w promocję i rozwój społeczności lokalnej. Tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Lubycza Królewska” otrzymała Franciszka Pizun.

– Franciszka Pizun urodziła się 11 marca 1933 r. w Racie, dawny powiat Rawa Ruska. Jako dziecko doświadczyła okrucieństwa drugiej wojny światowej, uciekając wraz z rodziną z terenów zagrożonych. W 1948 r. zamieszkała w Zatylu Wsi, a następnie w Lubyczy Królewskiej. W wieku 16 lat, w 1949 r. została zatrudniona przez wójta Jana Machnika w Urzędzie Gminy w Lubyczy, na stanowisku referenta administracyjnego. Przez 43 lat, od 1950 r. do 1993 r., pracowała jako sekretarz urzędu. W 1988 r. przez pół roku, dodatkowo, pełniła obowiązki naczelnika gminy – przedstawił wszystkim zasłużoną Mariusz Lewko.

Tytuł „Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska” wręczono w kilku kategoriach. Za działalność samorządową uhonorowani zostali: Zbigniew SzałajJerzy Głąb i Tomasz Leszczyński, firma Antex – nagrodę odebrał prezes Michał Hudaszek, firma Instalbud – odebrał prezes Wiesław Gałka.

Za działalność kulturalną – Zdzisław Pizun i Stefan Darda, sportową – Jan Uźniak i Marek Watrak, społeczną – Bronisława Żeleźna i Piotr Krzych, za zasługi dla promocji i turystyki – Bogusław Łyszczarz i Zbigniew Droździel.

Pośmiertnie za zasługi na rzecz społeczności lokalnej uhonorowano: Zofię KościukFranciszka ZałuskiegoRomualda Parafiniuka i ks. Adolfa Maciąga.

Uroczystą sesję zakończyły występy młodszego pokolenia, uzdolnionego muzycznie, które jest dumą miasta. Potem świętowano w plenerze. W parku miejskim dzieci wraz z burmistrzem posadziły dwa Dęby Pamięci. Następnie na stadionie wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym w konkursach przedmiotowych organizowanych przez szkołę z okazji 600-lecia (pełną listę nagrodzonych podamy w kolejnym numerze).

Wieczór upłynął pod znakiem muzyki. Wspaniały koncert operowy pt. „Mojemu miastu” dali: Diana Gemborys, Viola Di Palma, Adam Walasek, Mateusz Michałowski oraz Zespół Kameralny Amabile Music, a potem Anna Jurksztowicz.

Niespodzianką dla wszystkich był wielki tort.


Fot. Mariusz Pyrz

Fot. Mariusz Pyrz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama