Nie żyje weteran 2 Korpusu Polskiego

  • 10.06.2022, 22:12 (aktualizacja 10.06.2022, 23:50)
  • Materiał nadesłany
Nie żyje weteran 2 Korpusu Polskiego Fot. Nadesłane
We wtorek 31 maja 2022 roku w Edmonton, stolicy kanadyjskiej prowincji Alberta, zmarł w wieku 97 lat kpt. Władysław Szwender – weteran spod Monte Cassino, Ankony i Bolonii. Był ostatnim żyjącym w prowincji Alberta weteranem 2 Korpusu Polskiego, walczącego w Italii w latach 1943 – 1945 pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

Pogrzeb Weterana odbędzie się w Edmonton w sobotę 11 czerwca 2022 roku. Tego samego dnia Rekonstruktorzy Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości uhonorują pamięć zmarłego kpt. Władysława Szwendera poprzez oddanie o godz. 12:00 na cześć Jego oraz poległych i zmarłych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa salutu honorowego z historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors 40 mm, pod Pomnikiem Bohaterom Monte Cassino w Lublinie.

Poprzez nasz salut i posterunek honorowy chcemy oddać cześć zmarłemu Kapitanowi Władysławowi Szwenderowi. W jego osobie upamiętnimy także wszystkich poległych i zmarłych Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Mamy świadomość, że wielu z nich, oprócz ofiary życia i swojego wojskowego trudu, przekazało Ojczyźnie jeszcze jeden wyjątkowy dar – dar pamięci. Poprzez swoje świadectwo składają oni w ręce współczesnych bezcenną pamięć o chwale Rzeczypospolitej. Swoją postawą uczą nas, jak kochać Polskę. Ten dar traktujemy jako zobowiązanie, łączące historię ze naszą współczesną tożsamością – mówi Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości.

Rekonstruktorzy w historycznych mundurach 3 Dywizji Strzelców Karpackich, w szeregach której walczył w 2 Korpusie Polskim kpt. Władysław Szwender, wystawią także posterunek honorowy pod Pomnikiem przy portrecie zmarłego Weterana.

Zostaną złożone kwiaty i znicze pod Pomnikiem. Wojskowy trębacz w historycznym mundurze odegra na pożegnanie sygnał „Śpij Kolego".

Kapitan Władysław Szwender – którego rodzinne strony na Nowogródczyźnie znalazły się po II wojnie światowej w ZSRS – pomimo emigracyjnego oddalenia utrzymywał żywe kontakty z krajem. Z dużym zaangażowaniem dbał o promowanie Polski na obczyźnie. Postawa i wojenne zasługi (był ranny w Bitwie o Monte Cassino) zdobywały mu społeczny szacunek i poważanie w Kanadzie. Zapraszano go do uroczystego inaugurowania sezonu rozgrywek lokalnej drużyny hokejowych gwiazd Edmonton Oilers.

Kpt. Władysław Szwender był bardzo aktywny w środowisku kombatantów.  Chętnie dzielił się z młodym pokoleniem Polaków swoimi cennymi wspomnieniami świadka i uczestnika Historii.

Rekonstruktorzy z Fundacji Niepodległości spotykali się z Weteranem od 2014 roku na rocznicowych uroczystościach organizowanych pod Monte Cassino przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UDSKIOR)

Podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce śp. kpt. Władysław Szwender odwiedził Lublin we wrześniu 2021 roku.

W osobie zmarłego Kapitana Władysława Szwendera żegnamy nie tylko bohaterskiego żołnierza 2 Korpusu Polskiego. Żegnamy także wspaniałego świadka historii, który chętnie poświęcał swój czas na dzielenie się z młodymi swoimi doświadczeniami. Spotykaliśmy się na rocznicowych uroczystościach we Włoszech, ale Kapitan zaszczycił nas także odwiedzinami w naszym Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie – podczas swojego ostatniego pobytu w Polsce we wrześniu 2021 roku. Wizyta przerodziła się w kolejne bezcenne spotkanie, które trwało ponad półtorej godziny. We wspaniały sposób przypominał wtedy szlak bojowy żołnierzy generała Andersa – od sowieckich łagrów, przez zwycięstwa w Italii, aż po kontynuację "obowiązków polskich" na emigracji – podkreśla Krzysztof Bielak, szef rekonstruktorskiej Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości.
 

*Armata przeciwlotnicza Bofors 40 mm, używana do anonsowanego salutu, była na wyposażeniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Egzemplarz użyty do uroczystości posiada bezpieczną instalację gazową, wiernie imitującą oddawanie wystrzałów. Prosimy uczestników o właściwą ochronę słuchu, zwłaszcza w przypadku najmłodszych.

Armata ta była w podobnym celu udostępniana przez Fundację Niepodległości np. podczas oficjalnych uroczystości Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Materiał nadesłany

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Emeryt z Zamościa
Emeryt z Zamościa 17.06.2022, 23:44
Wieczna Chwała Bohaterom Polski!

Pozostałe