Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:06
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Zapomniany cmentarz w Lubyczy Królewskiej

Cmentarz z czasów I wojny światowej w Lubyczy Królewskiej skrywa prawdopodobnie prochy kilkuset żołnierzy CK Armii i wojsk rosyjskich. O utrwalenie pamięci tego miejsca od trzech lat walczą miłośnicy historii Krzysztof Wojtyna i Paweł Sokalski.
Zapomniany cmentarz w Lubyczy Królewskiej

To było już po zakończeniu tzw. bitwy komarowskiej w początkowych miesiącach I wojny światowej. Na Zamojszczyźnie wciąż operowały rozproszone, ale silne odziały 5 armii rosyjskiej pod dowództwem gen. Pawła Plehwego. Zepchnąć rozbite jednostki rosyjskie za Bug miały wojska grupy operacyjnej arcyksięcia Józefa Ferdynanda, które pozostały w rejonie Komarowa. Rosjanie przełamali jednak front.Arcyksiążę obawiając się odcięcia od zasadniczych sił, postanowił wycofać się, nie bez strat w kierunku Rawy Ruskiej. W oparciu o stworzoną naprędce linię obrony opartą o Lubyczę Królewską podjęły próbę zatrzymania wojsk rosyjskich.

9 września 1914 roku Rosjanie sporadycznie prowadzili ostrzał pozycji austro-węgierskich. Następnego dnia rano podjęli zaś zdecydowane natarcie. Kolejne ataki wojsk rosyjskich, ostrzał rosyjskiej artylerii, wyczerpanie wojsk austro-węgierskich ciągłymi kilkunastodniowymi walkami, coraz większe braki w zaopatrzeniu, a także ogólna sytuacja na tym odcinku frontu spowodowała, że 11 września wojska arcyksięcia wycofały się na linię obrony na rzece Rata, a następnie za linię Sanu.

 Pod prostym krzyżem 

Poległych w walkach bezpośrednio po bitwie chowano często w bezpośrednim miejscu śmierci. Pod prostym krzyżem i drewnianą tabliczką. Dopiero w 1915 roku po ponownym zajęciu tych terenów przez CK Armię, administracja austrowęgierska porządkowała rozrzucone po terenie mogiły, przenosząc szczątki żołnierzy do tworzonych cmentarzy. To była konieczność, bo takiej ogromnej liczby mogił porozrzucanych w terenie jeszcze nie było w historii wojskowości. Zdarzało się nawet, że pochówki na gruntach ornych, już po roku, dwóch latach były zaorywane przez miejscowych chłopów. Chodziło więc nie tylko o upamiętnienie zabitych i spełnienie chrześcijańskiego obowiązku, ale też o "odblokowanie" gruntów użytkowych. Poszukiwania mogił w terenie prowadziła żandarmeria wojskowa, a także formacje tyłowe pułków, w których walczyli polegli.

Taki też cmentarz powstał w Lubyczy Królewskiej, prawdopodobnie w czerwcu 1915 roku. Ulokowano go na obrzeżu miejscowości, na skraju lasu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy - firma suflidowo
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ?????Treść komentarza: A jak w okręgu nie ma lokalu wyborczego to co ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:02Źródło komentarza: Wybory samorządowe. Kandydaci na wójtów, burmistrzów w powiecie zamojskimAutor komentarza: Niesprawiedliwość.Treść komentarza: Mam wątpliwości, czy sprawcy zostaną ukarani za swój bestialski czyn. Biedny Eryk został napadnięty i ciężko pobity do tego stopnia,że leżał na ziemi. Na koniec jakby tego było mało dostał cios lub kilka w twarz.To tragiczne wydarzenie nagrywała i prawdopodobnie rozsyłała prowodyrka napadu. Jaki trzeba mieć charakter ,jakim trzeba być zwyrodnialcem,żeby dokonać takiego czynu ? Eryka ,młodego niewinnego człowieka nie ma już od roku.Czy jego tragiczna śmierć coś znaczy ? Czy doczeka się jakiejkolwiek kary ? Teraz jest ważniejsza ochrona sprawców? Czyż taki nieludzki czyn nie zasługuje na potępienie i karę ? Ludzie przecież młody niewinny człowiek został zakatowany a społeczeństwo dostaje informacje ze sądu, że sprawy są utajnione. Czy to się dzieje naprawdę ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:41Źródło komentarza: Zamość: Proces ws. śmierci Eryka za zamkniętymi drzwiamiAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działać
Reklama
Reklama