Będą remonty zabytków w Zamościu. Radni sypnęli groszem

  • 11.04.2017, 07:00
  • bn
Będą remonty zabytków w Zamościu. Radni sypnęli groszem
Zamojscy rajcy miejscy oraz radni powiatowi podjęli decyzję o przyznaniu dotacji na remont zabytków. W sumie na ten cel pójdzie 120 tys. zł. Prace będą tylko zapowiedzią tego, co nas niebawem czeka. Bo do Zamościa popłynie unijne dofinansowanie w wysokości ponad 59 milionów złotych.

Na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowym kościele pw. św. Mikołaja w Zamościu miasto przeznaczy 20 tys. zł. To dofinansowanie otrzyma Zgromadzenie Redemptorystów Domu Zakonnego w Zamościu. Pieniądze pójdą na sfinansowanie wzmocnienia murów zabytkowej świątyni. "Prace mają na celu zatrzymanie procesów destrukcyjnych konstrukcji kościoła (pw. św. Mikołaja), która postępuje wskutek przebiegającej w pobliżu linii kolejowej i wywołanymi przez przejeżdżające pociągi drganiami" – czytamy w uzasadnieniu do tej uchwały.  

Niestety, to będzie tylko kropla w morzu potrzeb. Bo planowane roboty, które mają zapobiec owym procesom destrukcyjnym pochłoną w sumie ponad 465 tys. zł. Różnicę parafia będzie musiała prawdopodobnie wygospodarować we własnym zakresie. 
Dotację w wysokości 20 tys. zł otrzyma także Parafia Katedralna pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu.

Pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie XVII-wiecznego obrazu pt. "Śmierć św. Tomasza. Natomiast 30 tys. zł otrzyma parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu. To będzie początek wielkiego remontu tego unikatowego, franciszkańskiego kościoła, który odbędzie się niebawem. 

"Prace polegać będą na wykonaniu robót rozbiórkowych we wschodniej części kościoła: podłóg, elementów stropów drewnianych, posadzek oraz na odbiciu tynków, usunięciu gruzów oraz naprawie muru" – wyliczono w uzasadnieniu do tej uchwały. 
To nie wszystko. Rektorat Kościoła pw. św. Katarzyny w Zamościu także otrzyma dotację. 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
agat
agat 11.04.2017, 21:51
Biedny powiat Zamojski po 100 tys. dorzuci parafiom Krasnobrod i Kosobudy ,no jakaś paranoja ,DROGI BUDUJCIE a nie czarnym dajecie na przechlanie.

Pozostałe