Stracili zdrowie po szczepionkach. Teraz dostają wysokie odszkodowania

  • 19.05.2022, 15:00
  • News4Media
Stracili zdrowie po szczepionkach. Teraz dostają wysokie odszkodowania iStock
Rośnie liczba wniosków o odszkodowanie za powikłania po szczepieniu na Covid-219. Maksymalnie można dostać 100 tysięcy złotych.

Odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu po przyjęciu szczepienia na Covid-19 są wypłacane ze specjalnego funduszu. Początkowo zakładano, że do końca roku z  rekompensaty skorzysta 100-200 osób. Tymczasem już wpłynęło 880 wniosków.

– Niemal wszystkie zostały złożone na formularzu, który przygotowaliśmy. Prawie w 100 proc. przypadków zrobili to sami pacjenci, tylko 1,4 proc. wniosków wysłali pełnomocnicy. To pokazuje, że system jest prosty i przejrzysty i że może z niego samodzielnie skorzystać każdy zainteresowany pacjent. Po liczbie zgłoszeń szacuję, że dotarliśmy do większości osób, które ten wniosek miały złożyć – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Na odszkodowanie mogą liczyć pacjenci, którzy mieli po szczepionce wstrząs anafilaktyczny lub przebywali w szpitalu ponad 14 dni. – Wszczęliśmy na razie 418 postępowań, z czego 40 zakończyło się decyzją pozytywną, a 57 negatywną. W 164 sprawach pacjenci muszą jeszcze uzupełnić dokumentację, a w 298 odmówiliśmy wszczęcia postępowania – wyliczył Bartłomiej Chmielowiec.

Nawet 100 tys. zł. rekompensaty

Kwoty odszkodowań, które wpłyną na rachunki bankowe poszkodowanych, są niebagatelne. Maksymalna kwota może wynosić 100 tys. zł. Za wstrząs anafilaktyczny przysługuje rekompensata w wysokości 3 tys. zł., jeśli chory trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jeżeli leczenie wymagało hospitalizacji, wartość ta wzrasta do 10 tys. zł.

– Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi to 87 tys. zł. W sumie to ok. 700 tys. zł – podsumował rzecznik praw pacjenta.

Najwięcej niepożądanych skutków (63,4 proc.) dotyczyło preparatu firmy Pfizer, którym wyszczepiono w Polsce aż 78 proc. populacji. 22,7 proc. dotyczyło produktu Astry Zeneki; 7,2 proc. Moderny, a za 6,7 proc. przypadków odpowiadała wakcyna Johnson & Johnson. W planach jest uruchomienie pieniędzy, z których wypłacane będą odszkodowania po kolejnych zabiegach ujętych w kalendarzu szczepień. Wkrótce ma być uruchomiony również fundusz, z którego wypłacane będą odszkodowania za błędy medyczne.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
?
? 20.05.2022, 08:11
Jakie szczepionki?Warunkowo dopuszczone preparaty!Najlepiej nie brac w tym udziału Przed niczym nie chronią Jeszcze mozna zdrowie stracić i cieszyć się niewielkim odszkodowaniem

Pozostałe