Staw Noakowski: Stary dwór jest jak nowy

  • 12.05.2022, 06:27
  • Leszek Wójtowicz
Staw Noakowski: Stary dwór jest jak nowy Dwór w Stawie Noakowskim został uroczyście otwarty po kompleksowym remoncie w kwietniu.
Po gruntowym remoncie dziewiętnastowieczny dwór w Stawie Noakowskim (gm. Nielisz) został uroczyście otwarty. Prace kosztowały ponad 5,5 mln zł, z czego ponad 3 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Obiekt prezentuje się imponująco.

Zespół parkowo-dworski został wzbogacony o wiele elementów i robi wrażenie – mówi Wojciech Gardyga z referatu promocji Urzędu Gminy Nielisz. – Są punkty widokowe i tężnia solankowa, która cieszy się dużą popularnością. Przed dworem zakwitła łąka kwietna. Dwór i jego okolica to kolejne piękne miejsce na mapie nie tylko powiatu zamojskiego, ale Lubelszczyzny.

Co znajduje się w obiekcie położonym ok. 3 km od zalewu w Nieliszu przy szlaku rowerowym Green Velo? Na poddaszu są pokoje, w których jest 14 miejsc noclegowych, a na parterze miejsca szkoleniowe, sala restauracyjna, fitness oraz sale warsztatowe. W piwnicy turyści będą mogli korzystać z sauny i siłowni. – Wszystko jest gotowe do użytkowania. Jesteśmy w trakcie budowy zarządzania tym obiektem – dodaje Wojciech Gardyga.

W 1859 r. majątek w miejscowości Staw kupił Adolf Noakowski (od jego nazwiska pochodzi drugi człon nazwy miejscowości – przyp. red.), który wybudował tam dwór na rzucie prostokąta w stylu klasycystycznym.

Na przełomie XIX i XX w. obiekt został przebudowany. Po II wojnie światowej dwór przeszedł na Skarb Państwa i był wykorzystywany na potrzeby szkoły podstawowej. Szkołę kilka lat temu zlikwidowano, a nieużytkowany obiekt zaczął popadać w ruinę. Trzy lata temu władze gminy Nielisz zdecydowały się na generalny remont. Inwestycja pochłonęła ponad 5,5 mln zł, z czego ponad 3 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

 

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
serwus
serwus 13.05.2022, 11:13
Czy dożyję czasów kiedy otwarcie byle drogi gminnej, szaletu, budynku administracji PAŃSTWOWEJ- odbędzie się jak przystało na Państwo ŚWIECKIE bez udziału kleru?!
Emeryt z Zamościa
Emeryt z Zamościa 12.05.2022, 10:29
W połowie środki unijne, a 3 sukienkowych się już pasie. W mateczniku pisu z antyunijną narracją. Tak jak remont kościoła franciszkanów - Unia dała kasę a w Wielkanoc franciszkanie rozsyłali książeczkę o kościele - ani śladu o Unii. Już o tym dzięki komu wyremontowali skrzętnie się milczy. Hipokryci
Polak
Polak 12.05.2022, 16:44
A ty MALKONTENT....
Emeryt z Zamościa
Emeryt z Zamościa 13.05.2022, 12:23
Lepiej być tetrykiem i zgredem niż milczeć w tej sytuacji. Pralki też oddali z Brata Alberta bo sponsor ( szwabski :-) ) nie zgodził się na maga i kropienie. Dopiero się dogadywac musieli. Wszystko w Zamościu.

Pozostałe