Sahryń: Pamięci patronów

  • 12.05.2022, 08:00
  • lew
Sahryń: Pamięci patronów Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice co roku przygotowują uroczystości.
Święto Szkoły Podstawowej im. s. Wandy Longiny Trudzińskiej i Siedmiu Wychowanków w Sahryniu (gm. Werbkowice) odbędzie się w niedzielę (15 maja).

W programie uroczystości znajdzie się msza święta w kościele parafialnym pw. św. Cyryla i Metodego w Sahryniu (godz. 12), część artystyczna przygotowana przez uczniów, wystąpienia zaproszonych gości oraz poczęstunek na placu szkolnym.

Przypomnijmy, że patronami szkoły są siostra zakonna Longina (Wanda Trudzińska) ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP i siedmiu wychowanków Domu Dziecka w Turkowicach, których 16 maja 1944 r. w lesie pod Sahryniem zamordowali ukraińscy nacjonaliści. Zakonnica wraz z ośmioma chłopcami w wieku 10-12 lat wracała 15 maja 1944 r. z przydzieloną żywnością wózkiem torowym z Werbkowic do Turkowic. Gdy zauważyła w Malicach płonący kościół, razem z wychowankami zaczęła ratować sprzęty liturgiczne. To nie uszło uwadze banderowców, którzy zatrzymali wszystkich, a następnie popędzili w stronę Sahrynia i na drugi dzień pod lasem zamordowali wszystkich oprócz chłopca, który powiedział, że jest Ukraińcem.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ja
Ja 15.05.2022, 09:05
Niedawno prezydent Ukrainy Załęski powiedział ze Ukraińcy nigdy nikogo nie mordowali
On
On 16.05.2022, 19:15
On już różne dziwne rzeczy gadał. Najbardziej szokujące były o Babim Jarze. On jako Żyd nie pamięta, kto był egzekutorem, a kto zleceniodawcą? Z kim kolaborowała Ukraina i kto pilnował obozów koncentracyjnych. Ludobójstwo w Wołyniu było następstwem tych ludzi co wcześniej żydów mordowali. Ukraiński Żyd powinien znać to na pamięć. Taka to prawda jak z odliczaniem do wysadzenia mostu Krymskiego. Bądź co bądź aktor, to gadane ma, albo taką wiedzę historyczną, że nawet żydów przemówieniem w nwm Knesecie zdenerwował. Ale tonący brzytwy się trzyma. I niech się trzyma. Lepszy taki ignorant historyczny niż pro- banderowski nastawiony na Rosję. To by Polska ciepło miała . Ci w mundurkach rozgrzeli by się do czerwoności jak oddział Azow. A tak obchodzi nas to bokiem. Bo nie oszukujmy się Ukraina też nam zagraża. Jak na razie gospodarczo i militarnie to na poziomie dna było trzymane, bo i UE i Rosji nie było na rękę.
On
On 16.05.2022, 19:21
To znaczy zagrażała by jak i Rosja. Teraz japj sami z sobą walczą i niech walczą. Za pół roku mamy spokój na 20 lat. Zanim dojdą do siebie hahahah Bo nie chciało by mi sie uganiać za ruskim czołgiem z jakimś Jawelinem , chyba że w Sylwestra popatrzył bym na jaką odległość wieżyczka z czołgu odlatuje. Chociaż w tych najnowszych zostaje na miejscu.
On
On 16.05.2022, 19:33
Może na Sylwestra będę biegał z javelinem i patrzył na ruskie czołgi jak na fajerwerki. Ale mała szansa. Białoruś d,,,py nie ruszy bo Łukaszenko bez pomocy Moskwy nie ogarną by rewolucji ostatniej. To boi się wysyłać zbrojnych. Rosja już dno pokazała. Chiny, Turcja co tam jeszcze? Indie chyba, dystansują się od tego, i całe szczęście. Chiny to biznes widzą w tym bo jako nieliczny odbiorca węglowodorów zostanie i będzie doił Rosją. A za kilka lat to sporne tereny Rosji i Chin przestaną być Rosyjskie. A Turki to zawsze Turki dziwne ze to do NATO przyjeli..
zagadka  dla  IPN
zagadka dla IPN 14.05.2022, 22:18
Im. s. Wandy Longiny Trudzińskiej, a myślałem że inne środowiska upamiętniają pamięć. Ciekawe co z tym jednym Ukraińcem młodym, co go oszczędzili. Ktoś zna historię tego dziecka ?
Obserwator
Obserwator 12.05.2022, 22:03
Ciekaw jestem co zaproszony Gość w osobie Pani wójt powie? Mam nadzieję, że nie zapomni pochwalić się jak bardzo chce się tej placówki pozbyć zamykając ją.

Pozostałe