Radecznica: Szkoła ma patrona. Jest nim Święty Antoni z Padwy

  • 11.05.2022, 11:00
  • wd
Radecznica: Szkoła ma patrona. Jest nim Święty Antoni z Padwy Fot. Powiat zamojski
Publiczna Szkoła Podstawowa w Radecznicy nosi teraz imię świętego Antoniego z Padwy. Uroczyste nadanie imienia oraz przekazanie placówce sztandaru zorganizowano 8 maja. W tym historycznym wydarzeniu uczestniczyła szkolna społeczność i zaproszeni goście.

Do Radecznicy 8 maja przyjechali m.in. minister edukacji Przemysław Czarnek, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, radny sejmiku województwa lubelskiego i dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Krzysztof Gałaszkiewicz, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk, dyrektor Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie Monika Żur, starosta zamojski Stanisław Grześko. Nie mogło zabraknąć wójta gminy Radecznica Mariana Szupera, urzędników, radnych i całej szkolnej społeczności.

Wszyscy najpierw uczestniczyli we mszy świętej, którą ks. biskup Jan Śrutwa odprawił w Klasztorze oo. Bernardynów w Radecznicy. Poświęcił tez sztandar szkoły, który niedługo potem przekazany został placówce. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. W jej trakcie poświęcono obiekty sportowe, wysłuchano przemówień gości i występu, który na tę okoliczność przygotowali uczniowie. Szkoła ma od teraz za patrona św. Antoniego z Padwy, którego kult w Radecznicy trwa od lat. 358 lat temu, dokładnie 8 maja św. Antoni objawił się tu jednemu z mieszkańców. Sanktuarium w Radecznicy nazywane jest dziś lubelską Częstochową. Przybywa do niego tysiące wiernych z kraju i świata, którzy modlą się do św. Antoniego i wypraszają u niego zdrowie. 

 

 

wd

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe