Będzie nowy most na Bystrzycy

  • 10.05.2022, 00:57
  • Piotr Pyrkosz
Będzie nowy most na Bystrzycy
Lublin od kilku lat robi wiele aby mieszkańcom miasta i jego okolic poprawić dojazdy do pracy czy dotarcie do działających tu instytucji czy placówek handlowych. Konsekwentnie zmierza też w kierunku osiągnięcia przewagi transportu zbiorowego nad indywidualnym. Będzie to możliwe dzięki usprawnieniu sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz zintegrowaniu ich z transportem publicznym. W osiągnięciu tego celu miasto ma pełne wsparcie władz Województwa Lubelskiego. Dzięki współpracy obu samorządów powstanie między innymi nowy most na Bystrzycy.

Lublin. Miasto dostępne i bezpieczne

Zarząd Województwa Lubelskiego zdecydował o zwiększeniu dofinansowania unijnego w realizowanym już przez Lublin projekcie „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Urząd marszałkowski dołożył 16 mln zł z Unii Europejskiej. Te pieniądze wystarczą nie tylko na rozbiórkę starego i budowę nowego mostu na Bystrzycy, ale również na rozbudowę ul. Żeglarskiej. Z kolei ul. Franczaka „Lalka” wzbogaci się o chodnik i ścieżkę rowerową. 28 kwietnia 2022 r. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztof Żuk podpisali aneks do umowy. Tym samym wartość całego projektu wzrosła do ponad 103 mln zł.

– Potrzeby mieszkańców są dla nas najważniejsze. Zwiększenie dofinansowania, które pozwoli na rozbiórkę i budowę nowego mostu, poprawi w tym rejonie bezpieczeństwo przechodniów, rowerzystów i kierowców. Wszystkim nam zależy, aby Lublin spełniał oczekiwania mieszkańców i ten projekt przyczynia się do tego. Całe przedsięwzięcie będzie
także dobrą promocją ekologicznego transportu w Lubelskiem. Pozwoli na udoskonalenie sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz integrację z transportem publicznym – tłumaczy Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego (na zdjęciu z lewej).

Dzięki realizacji tych planów Lublin stanie się miastem bardziej dostępnym dla mieszkańców całego regionu.

Transport zbiorowy nad indywidualnym

Projekt polegający na budowie, modernizacji przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu lubelski samorząd realizuje od 2017 roku. Jego celem jest przede wszystkim rozwój i usprawnienie systemu komunikacji w obszarze Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF). Chodzi o osiągnięcie przewagi transportu zbiorowego nad indywidualnym dzięki usprawnieniu sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz zintegrowanie ich z transportem publicznym.

– Dostępność oraz łatwość w użytkowaniu komunikacji zbiorowej jest jednym z priorytetów dobrze funkcjonującego miasta – mówi Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk (na zdjęciu z prawej).
– Dlatego od lat stawiamy na rozwój oraz usprawnienie systemu komunikacji w Lublinie. Pozyskanie dodatkowego dofinansowania do projektu unijnego pozwoli na realizację ważnej miejskiej inwestycji, długo oczekiwanej przez mieszkańców, jaką jest budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Obiekt dopełni funkcjonalność istniejącego węzła przesiadkowego, który integruje różne formy transportu.

Miliony dodane do realizowanego już projektu pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Pierwotnie było to ponad 63 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosiło około 36 mln zł. Po ostatnim zwiększeniu dotacji zaangażowanie pieniędzy z UE wzrosło do ponad 77 mln zł.
Dotychczas udało się już zrealizować:

- budowę lub przebudowę zespołu przystanków przesiadkowych przy ulicach: Związkowej, Mickiewicza, Turystycznej oraz przy Dworcu PKP, przy Rondzie Dmowskiego i przy Poczekajce,

- budowę węzłów przesiadkowych przy ul. Abramowickiej, ul. Józefa Franczaka „Lalka”, ul. Żeglarskiej, ul. Zbożowej, al. Kraśnickiej, ul. Granitowej i przy ul. Osmolickiej,

- przebudowę ul. Wygodnej. Zakończenie realizacji projektu wraz z oddaniem do użytku nowego mostu planowane jest do końca tego roku.

 

Piotr Pyrkosz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe