XVII Majówka Roztoczańska na 450-lecie Krasnobrodu [ZDJĘCIA]

  • 07.05.2022, 05:00
  • Materiał nadesłany
XVII Majówka Roztoczańska na 450-lecie Krasnobrodu [ZDJĘCIA] Fot. Krasnobrodzki Dom Kultury
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa do kalendarza krasnobrodzkich wydarzeń kulturalnych powróciła Majówka Roztoczańska, która odbyła się w dniach 1 i 3 maja 2022 roku. Impreza była zorganizowana także w ramach obchodzonej w tym roku rocznicy 450-lecia Krasnobrodu.

Organizatorami Majówki Roztoczańskiej byli Burmistrz Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury, a współorganizatorami i partnerami: Parafia Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie, Fundacja „Roztocze Epic”.

A oto co wydarzyło się podczas XVII Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie:

Zawody wędkarskie

Majówka rozpoczęła się w niedzielę 1 maja bardzo wcześnie rano, bo już o godz. 7 Otwartymi Wędkarskimi Zawodami Spławikowymi o Puchar Starosty Zamojskiego i o Mistrzostwo Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego. Łowienie trwało do godz. 11, potem zważono złowione ryby i ustalono wyniki.

W zawodach zorganizowanych przez Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie wzięło udział 29 uczestników.

Zwycięzcami zawodów zostali: I miejsce – Piotr MilczukII miejsce – Wiktor KostrubiecIII miejsce – Maciej Lizut.

W podsumowaniu zawodów uczestniczył wicestarosta zamojski Witold Marucha, który wręczył nagrody najlepszym wędkarzom. Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Zamościu.

Na zakończenie prezes Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego Wiesław Tkaczyk podziękował wędkarzom za udział w zawodach, a staroście za ufundowanie nagród oraz za wspieranie działalności KTW.

Krasnobrodzki Piknik Kulinarny

Następnie o godz. 15 na placu Siekluckiego rozpoczął się „Krasnobrodzki Piknik Kulinarny”, składający się z dwóch głównych części – artystycznej i kulinarnej.

W programie artystycznej części pikniku były prezentacje wokalne najmłodszych uczestników zajęć prowadzonych w Krasnobrodzkim Domu Kultury przez Anetę Krupę. Wystąpiły: Karolina Korzeniowska, Rose Osterkamp-Mielniczek, Nina Osterkamp-Mielniczek, Mia Osterkamp-Mielniczek, Blanka Gontarz, Julia Skiba, Magdalena Maruszak, Oliwia Gielmuda, Aleksandra Tabała, Martyna Bełz, Oliwia Hałasa i Iga Piotrowska.

W dalszej części był czas na zabawy oraz animacje dla dzieci i rodziców prowadzone przez instruktorki KDK Mariolę Kawecką i Marzenę Mazurek.

Oprawę muzyczną imprezy zapewniły zaproszone zespoły. Jako pierwszy wystąpił zespół wokalno-instrumentalny Kapela Bełżecka. W dalszej części Majówki wystąpił zespół ShowMen Szopinek.

Występy zespołów zostały miło przyjęte przez publiczność, która śpiewała razem z nimi znane i lubiane utwory, m.in. z okresu lat 60. i 70.

Po występach zespołów miłośnicy tańca mieli możliwość dalszej zabawy, tym razem przy muzyce, którą prezentował DJ RedLight. Dyskoteka trwała do 22.

Dodatkową atrakcję pikniku, szczególnie dla dzieci, przygotowali strażacy z OSP Krasnobród, którzy zabezpieczali piknik. Umożliwili im możliwość poznania wyposażenia strażackiego samochodu bojowego, wejście do jego wnętrza, czy też przymierzenie hełmu strażackiego. Chętnych do skorzystania z tej propozycji było wielu.

Z myślą o dzieciach ustawione też były dwie dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, była wata cukrowa i popcorn.

Pierwsza impreza na naszej scenie mobilnej

Podczas XVII Majówki Roztoczańskiej po raz pierwszy była wykorzystana nowa scena mobilna zakupiona przez KDK w 2021 roku w ramach projektu pn. „Krasnobrodzka kultura w plenerze – zakup sceny mobilnej na potrzeby wydarzeń i edukacji kulturalnej” dofinansowanego z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Infrastruktura domów kultury”.

Powierzchnia sceny to 48 m2 (8 m x 6 m) i wysokość – 5 m. Jej zakup kosztował ponad 120 tys. zł. Oprócz dofinansowania z MKDNiS w kwocie 52 tys. 084 zł
zakup był sfinansowany także z budżetu Gminy Krasnobród w wysokości 58 tys. 119 zł oraz wsparcia finansowego firmy Rodowita z Roztocza, która przeznaczyła na ten cel 10 tys. zł.

Prezentacje kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń

Podczas pikniku było nie tylko wesoło, ale również i smacznie. Różne smakołyki przygotowali członkowie Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń działających na terenie gminy Krasnobród:

KGW Grabnik – grochówkę, golonkę w słoiku, pierogi z kaszą, ciasta – piernik i szarlotka oraz kawę i herbatę;

KGW Zielone – dania gorące: zupa „chłopski garnek”, kapusta biała, bigos, pierogi pierogi pieczone, ser wędzony, woda z miętą i cytryną oraz ciasta;

KGW Stara Huta – bigos, pierogi z kaszą gryczaną, pierogi soczewicą, cebularze oraz ciasta: z brzoskwiniami, miodownik, karmelowe, sernik;

KGW Hutki – ciasta;

KGW Krasnobród – grochówkę, gofry, kawę i herbatę;

Stowarzyszenie Klub 50 Plus z Krasnobrodu – zupę szczawiową, sałatki, ciasta, pierogi, roladę.

Chętnych do degustacji nie brakowało. Każdy mógł znaleźć coś pysznego dla siebie. Że było pysznie nie ma wątpliwości, bo wszystko co przedstawiciele wyżej wymienionych organizacji przygotowali zniknęło ze stoisk.

Konkurs kulinarny „Ziemniaczane smaki”

Oprócz przygotowania i obsługi stoisk kulinarnych KGW i stowarzyszenia wzięły udział również w Konkursie kulinarnym „Ziemniaczane smaki”. Uczestnicy zobowiązani byli do przygotowania potrawy, której głównym składnikiem są ziemniaki.

Celem konkursu były: promocja tradycyjnych, lokalnych produktów i potraw, prezentacja kuchni tradycyjnej, popularyzacja i pogłębianie wiedzy kulinarnej, wymiana doświadczeń i przepisów kulinarnych, aktywizacja i integracja społeczności lokalnych.

Dania konkursowe oceniali kucharze z wieloletnim doświadczeniem: Andrzej Kasprzyk – przewodniczący i Krzysztof Czapla oraz zastępca burmistrza Krasnobrodu Janusz Oś.

Jurorzy mieli trudne zadanie do wykonania, bo wszystkie dania były bardzo smaczne. Biorąc pod uwagę nie tylko smak, ale również właściwy dobór składników i wykorzystanie lokalnych surowców, związek z regionem i tradycją, oryginalność, stopień trudności przyrządzania, estetyka, sposób serwowania, kolorystyka, wrażenie ogólne, Komisja ustaliła następujący werdykt:

I Miejsce (nagroda 500 zł) KGW Hutki za pieczonego ziemniaka faszerowanego,

II Miejsce (400 zł) – KGW Stara Huta za babkę ziemniaczaną,

III Miejsce (300 zł) – Stowarzyszenie Klub 50 Plus z Krasnobrodu za fuszer. 

Przyznano też 3 równorzędne wyróżnienia i nagrody po 200 zł: KGW Krasnobród za kartoflankę krasnobrodzką, KGW Zielone za pierogi z pokrzywą i KGW Grabnik za faszerowane ziemniaki w mundurkach.

Ogłoszenia wyników i wręczenia nagród dokonali Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal oraz jurorzy Andrzej Kasprzyk i Krzysztof Czapla. Wszyscy uczestnicy oprócz nagród finansowych otrzymali również pamiątkowe dyplomy.

Burmistrz podziękował uczestnikom za udział w konkursie, a jurorom za pracę w komisji oceniającej oraz pogratulował laureatom i wyróżnionym. 

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości religijno-patriotyczne z okazji Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 9 Mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie. Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Łopocki – wikariusz miejscowej parafii.

W Eucharystii uczestniczyły władze samorządowe Krasnobrodu, poczty sztandarowe szkół, strażacy z jednostek OSP z terenu gminy Krasnobród wraz z pocztami sztandarowymi, delegacje szkół i instytucji, społeczność lokalna oraz goście przebywający w tym czasie w naszym mieście.

Oprawę muzyczną mszy św. zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta działająca pod kierunkiem kapelmistrza Mateusza Krawca.

W dalszej części obchodów rocznicowych był przemarsz pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam, przy akompaniamencie Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej, odśpiewano Hymn Narodowy. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal.

Następnie wiązanki pod pomnikiem złożyły delegacje z Urzędu Gminy Krasnobród, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnobrodzie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Szkół w Krasnobrodzie, Sanatorium Rehabilitacyjnego im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefa Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim, Domu Pomocy Społecznej w Majdanie Wielkim, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dominikanówce, Krasnobrodzkiego Stowarzyszenia Turystycznego, Krasnobrodzkiego Domu Kultury.

Kończąc uroczystości pod pomnikiem, Burmistrz podziękował wszystkim zaangażowanym w ich organizację oraz uczestnikom tego wydarzenia. Podziękowania skierował również do strażaków za obecność podczas tej uroczystości jak i wszystkich innych wydarzeniach. Złożył również życzenia z okazji zbliżającego się święta patrona strażaków św. Floriana dziękując za oddaną służbę w ratowaniu ludzkiego życia i mienia.

Wyścig rowerowy Roztocze Epic MTB Maraton – Krasnobród „Pokonaj siebie”

O godz. 11 na stadionie sportowym w Krasnobrodzie rozpoczął się Wyścig rowerowy Roztocze Epic MTB Maraton – Krasnobród „Pokonaj siebie”. Wyścig był zorganizowany w ramach cyklu wyścigów rowerowych „Roztocze Epic MTB Maraton” i był imprezą otwartą, w której mogli wziąć udział zarówno amatorzy jak i zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych.

Miał na celu: popularyzację amatorskich wyścigów kolarstwa MTB oraz różnych, innych form aktywnego wypoczynku na rowerach górskich wśród młodzieży i dorosłych, poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych Polski południowo-wschodniej, popularyzację kolarstwa górskiego oraz zdrowego i kulturalnego sposobu spędzania wolnego czasu, umożliwienie współzawodnictwa zawodników w maratonach, poprzez połączenie sportowej rywalizacji z rekreacją i zabawą, wyłonienie najlepszych zawodników w poszczególnych grupach wiekowych.

W wyścigu wzięło udział ponad 80 zawodników z różnych części kraju. Gościliśmy zawodników między innymi z: Warszawy, Stalowej Woli, Rzeszowa, Niska, Lublina, Puław, Kraśnika, Włodawy, Krasnegostawu, Legionowa, Biłgoraja, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego. Kolarze mieli do pokonania trasę o długości ok. 48 km.

Podczas zawodów obecny był burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, który kibicował kolarskim zmaganiom i na zakończenie wręczał nagrody zwycięzcom.

Wynik zawodów można zobaczyć TUTAJ.

XVII Majówka Roztoczańska była zorganizowana w ramach obchodzonej w tym roku rocznicy 450-lecia Krasnobrodu. Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia.

 

Materiał nadesłany

Zdjęcia (17)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe