Gm. Krynice: Trzecia rekonstrukcja bitwy

  • 04.05.2022, 10:36
  • wd
Gm. Krynice: Trzecia rekonstrukcja bitwy Fot. Beata Gałan-Smól
To była trzecia już rekonstrukcja bitwy pod Zaborecznem, jaką staraniami gminy Krynice udało się zorganizować. Na żywą lekcję historii przybyło setki osób. Młodzi i dorośli z zainteresowaniem oglądali nie tylko walki, ale też mural autorstwa Arkadiusza Andriejkowa, artysty z Sanoka.

"Po jednej stronie garść partyzantów, po drugiej masa wojska, własowców z Bełżca i żandarmerii różnego rodzaju, samochody pancerne i granatniki" – czytamy we wspomnieniach Wiktorii Gniwkowej "Niezłomnej", sanitariuszki BCh z oddziału Roberta Aborowicza ps. Azja, o bitwie partyzanckiej, której rekonstrukcję można było oglądać 24 kwietnia.

Leśni starli się z Niemcami najpierw pod Wojdą (30 grudnia 1942 r), a następnie pod Zaborecznem (1 lutego 1943 r.). Dowodzeni przez majora Franciszka Bartłomowicza, słabo uzbrojeni partyzanci Batalionów Chłopskich walczyli z niemieckim, zmotoryzowanym batalionem żandarmerii i kolonistami. Bitwa trwała wiele godzin. Wróg poniósł znacznie większe straty, według źródeł zginęło 103 walczących po stronie niemieckiej, a kilkudziesięciu było rannych. Po stronie partyzantów poległo sześciu mężczyzn, trzech zostało rannych. Wycofujący się z pola walki najeźdźcy, w akcie zemsty podpalili kilka domów w Kolonii Zaboreczno.

Te historię od lat miejscowi przypominają. 

Cały artykuł przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

wd

Zdjęcia (3)

Rekonstrukcję poprzedziło złożenie wieńców przy pomniku w Kolonii Partyzantów. Fot. Beata Gałan-Smól
Arkadiusz Andriejkow zaczął malować mural przed świętami wielkanocnymi, skończył już po nich, a jego odsłonięcie odbyło się w dniu rekonstrukcji bitwy pod Zaborecznem. Fot. GOK Krynice
Fot. Beata Gałan-Smól

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Witold
Witold 17.05.2022, 23:36
Prosta kobieta Wiktoria Gniwkowa - nie wiedziała wtedy że "własowcy" to nie z "Bełżca" tylko w wojsku niemieckim Rosjanie itp. z ZSRS szkoleni w Trawnikach przez Niemców i w niemieckich mundurach. A służyli Niemcom w obozie niemieckim SS-Sonderkommando Belzec, Dienststelle Belzec der Waffen SS. Przyjechali tam z dowódcami Niemcami. Tyle o tych własowcach niemieckich z Rosji a nie z polskiego Bełżca! Polska, w tym Bełżec polski były wtedy po okupacją niemiecką!
Wojak  szwejk
Wojak szwejk 14.05.2022, 22:07
Dylematy nie żałuje że wciągałem kogo mogłem w prawicową ideologię, bo teraz jak by półTusk dalej władze miał to sowieci przejechali by sie po Polsce jak po taniej szmacie, a Ukraina miała by zamknięte drogi dostaw. Musiał bym ostrzeliwać się jak ci w Mariupolu. Fakt nie nudził bym się. Ale wole taką nudę niż działania zbrojne.
Wołyniak
Wołyniak 14.05.2022, 21:39
Ta bitwa będzie zawsze konfliktowa. Jak AK chce sobie wszystkie zasługi przypisać, Fakt GL to różne bandy były, I żydzi z Sobiboru i bolszewicy. Żyd jak unikną krematorium, to można sobie pomyśleć jaka psychikę miał. Ale co z "Egzekutor" Stefan Dąmbski?Chyba nie uciekał diabłu z kotła. BCH hahaha Basaj walczył z Ak o broń bo chciał ratować ludzi przed Ukraińcami a AK kisiło to z wytycznymi z Londynu na przejmowanie administracji. Londyn wiedział od lat jak będzie przebiegała granica, Głupa co mawiali i szkolili zarówno naszych cichociemnych jak i chyba Ukraińcom , Żebyśmy ze sobą walczyli i nie zajmowali się realną granicą w Berlinie. Zdradzili nas chyba wszyscy . Jak by cały świat tak staną za Polską w 39 to nie było by II Wś. I wątpię czy w odwrotnej sytuacji jak Rosja napadła by na Polskę, czy Ukraina, by nam pomagała, czy by dobiła. Obstawiam za tym ze by kolaborowali jak to oni i by nas też zaatakowali. A teraz taka wdzięczność, a w sercu Bandera!!!!!!
Ja bym  dał  emeryta  z  LWP
Ja bym dał emeryta z LWP 14.05.2022, 20:55
Ciekawych rzeczy się człowiek dowiaduje o własowcach z Bełżca i żandarmerii różnego rodzaju. Pewnie zaprosili Ukraińców jako żandarmerii różnego rodzaju, i Ruskich jako własowców. Co tam jeszcze było Al , GL kontra AK , a BCH kontra wszystkim. Swojego czasu podciągali Bch pod komunę. A czym wytłumaczyć akcje Wisła jak AK chciała przejmować administrację, ograniczając militarnie samoobrony w Wołuniu i odziały Bch. AK chciało współpracować z czerwonymi ale zostali wydymani, bo ujawnili się tylko ułatwiajac ich inwigilację.A gdzie mundury NKWD jak SS macie ? Rusofobia?
W-d
W-d 17.05.2022, 23:38
"Własowcy" to nie z "Bełżca" tylko w wojsku niemieckim Rosjanie itp. z ZSRS szkoleni w Trawnikach przez Niemców i w niemieckich mundurach. A służyli Niemcom w obozie niemieckim SS-Sonderkommando Belzec, Dienststelle Belzec der Waffen SS. Przybyli do Zaboreczna z dowództwem swoim niemieckim. Tyle o tych własowcach niemieckich z Rosji a nie z polskiego Bełżca! Polska, w tym Bełżec polski były wtedy po okupacją niemiecką!
emeryt
emeryt 07.05.2022, 10:22
Doceniam wysiłek rekonstruktora, ale na pierwsze zdjęcie nie dał bym osoby notabla ściskającego rękę hitlerowcowi. Pochwała czynów pod Zaborecznem ? Tak to wygląda dla młodych. Osoba uchodząca za redaktora powinna wykazać się wyczuciem.
do emerytury  mi  jak  młodej  P
do emerytury mi jak młodej P 14.05.2022, 21:01
Kto był tym notablem Emerycie ? Zazwyczaj mniejszość społeczna jak Ukraińcy , czy lokalni komuniści zazwyczaj carskie potomki.. Własowcy podstępem jak Berling, byli wciągnięci . Berlingowców w willi rozkoszy chyba , czy odwrotnie. Emeryturę masz z Teatru dramatycznego czy LWP ?

Pozostałe