Narodowe Święto 3 Maja. Tak obchodzono je przed laty [ZDJĘCIA]

  • 02.05.2022, 08:54 (aktualizacja 04.05.2022, 08:38)
  • News4Media
Narodowe Święto 3 Maja. Tak obchodzono je przed laty [ZDJĘCIA] NAC
Z pochodami kojarzy się raczej 1 maja, czyli Święto Pracy, a nie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednak lata temu i tego dnia organizowano przemarsze ulicami miast

Można to wszystko zobaczyć na zdjęciach, które przechowuje Narodowe Archiwum Cyfrowe. W jego zasobach znajdują się fotografie sprzed II wojny światowej i starsze. Dzięki temu każdy może się przekonać, jak 3 maja świętowano na przykład w 1916 roku.

To były nie tylko „statyczne” uroczystości. Organizowano także parady wojskowe i pochody.

Co do samego święta, to - przypomnijmy - jest ono starsze niż może się wydawać. Po raz pierwszy rocznicę uchwalenia Konstytucji zorganizowano już w 1792 roku. W czasie zaborów świętowanie tego dnia było zakazane, a karą była nawet zsyłka w głąb Rosji.

Sytuacja zmieniła się w latach 1916-1918. Wtedy Polacy świętowali coraz odważniej, a po odzyskaniu niepodległości w 1918 rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe.

W czasie wojny Niemcy nie pozwalali na czczenie rocznicy. Po wojnie święto nie wróciło. Zostało zniesione w 1951 roku.

Już na dobre Święto Narodowe 3 Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r.

News4Media

Zdjęcia (23)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe