Zamość: Grand Prix i I nagroda na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim dla uczennic z Plastyka

  • 28.04.2022, 10:00
  • Materiał nadesłany
Zamość: Grand Prix i I nagroda na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim… Fot. Józef Zięba, zbiory Muzeum Lubelskiego w Lublinie Zbigniew Herbert
XXII Ogólnopolski Festiwal Herbertowski, którego eliminacje odbywały się w kwietniu 2022 w Lublinie, zakończył się ogromnym sukcesem dla uczennic Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Alicja Przygon otrzymała nagrodę Grand Prix festiwalu, natomiast Karolina Szyduczyńska pierwszą nagrodę. Uczennice do konkursu przygotowywała Małgorzata Godzisz.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się pod hasłem "Przedmioty jako nośnik pamięci w twórczości Zbigniewa Herberta".

- Przedmioty u Herberta nie są jedynie wytworami ludzi, ale także świadectwem egzystencji ich użytkowników. Często to właśnie tylko one są potwierdzeniem istnienia człowieka, jak to ma miejsce np. w wierszu „Guziki”, za którego interpretację Alicja otrzymała tegoroczne Grand Prix festiwalu. Nierzadko granica między przedmiotem a podmiotem ulega zatarciu. Sam poeta wyznał kiedyś: „Ten flirt tak zwanego podmiotu z przedmiotem wydaje mi się niewyczerpany w poezji. Ten trudny temat uczennice opracowały metodą przekładu intersemiotycznego. Technika ta pozwoliła na stworzenie syntetycznego skrótu myślowego, zawierającego sedno przesłania utworu poetyckiego - tłumaczy Małgorzata Godzisz.

W tegorocznej edycji Festiwalu wzięli udział uczniowie z całej Polski, m.in. z Warszawy, Lublina, Słupska, Białegostoku, Lubartowa, Białej Podlaskiej, Wojciechowa, Chełma, Zamościa. Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Katarzyna Herbert - żona poety. Ze względu na pandemię tegoroczne ogłoszenie laureatów odbyło się 13 kwietnia online.

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe