Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:30
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Inwestycje ratujące nasze zdrowie

Miliony złotych z unijnych dotacji trafią wkrótce do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (WOMP) i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Kierownictwa obu instytucji kilka dni temu podpisały już umowy o dofinansowanie swoich projektów.
Inwestycje ratujące nasze zdrowie
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie

Autor: Smarczewski

Samorząd województwa dba o zdrowie

Podpisaliśmy trzy kolejne umowy na inwestycje w obszarze służby zdrowia. Edukacja i ochrona zdrowia to absolutnie dwa priorytety każdego samorządu – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Sfinansujemy je z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2021.

24 miliony złotych dla Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie pochodzą z instrumentu REACT-EU, który zapewnił dodatkowe pieniądze na zwalczanie skutków pandemii COVID-19.

Natomiast 23,7 mln, które zasilą konto szpitala przy al. Kraśnickiej, pochodzą z dotacji przyznanych w ramach dostępnych jeszcze pieniędzy RPO. Największy szpital województwa zrealizuje za nie dwa projekty. Wzmocni dzięki temu jakość świadczonych przez siebie usług medycznych. – Trzeba pamiętać, że do unijnej dotacji dokładamy także własne pieniądze. Całkowita wartość wszystkich projektów sięgnie prawie 59 milionów złotych – podkreśla Marszałek Stawiarski.

Pacjenci postcovidowi w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy

Lubelski WOMP uzyskał dofinansowanie na realizację projektu zatytułowanego „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy centrum profilaktyczno-leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19”.

Pandemia była niewątpliwie jedną z najtrudniejszych prób dla systemu ochrony zdrowia i uwidoczniła obszary wymagające wsparcia, także w zakresie podstawowej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem. Odpowiedzią na ujawnione problemy był przygotowany przez Komisję Europejską instrument finansowy REACT-EU. To właśnie z tego źródła pochodzą pieniądze pozyskane przez WOMP.

Inwestycja zakłada dobudowę do budynku głównego pięciokondygnacyjnego bloku. Powstanie funkcjonalny i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny budynek. W opinii Anny Rutczyńskiej-Rumińskiej, dyrektor WOMP, realizacja tych planów pozwoli na przyspieszenie diagnostyki oraz możliwość skierowania pacjenta (w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2) do właściwego leczenia na poziomie ambulatorium.

Modernizacja oddziału toksykologii i cyfryzacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie

Największy szpital naszego regionu zyskał dotację na realizację dwóch projektów. Łącznie będzie to prawie 23,7 mln zł. Jak zapowiada Piotr Matej, dyrektor placówki, pieniądze powiększone o wkład własny (1,2 mln zł) wystarczą na:

  • zmodernizowanie Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego. Zyska on m.in. własną Izbę Przyjęć, 18 stanowisk monitorowanych, gabinet USG i Pracownię Hiperbarii Tlenowej. Zakupiony zostanie nowy sprzęt medyczny, m.in. defibrylatory, łóżka, respiratory, kardiomonitory z centralą czy pompy strzykawkowe.

  • zwiększenie dostępności do usług ochrony zdrowia świadczonych przez szpital drogą elektroniczną. Wdrożone zostaną systemy i dziesięć e-usług informatycznych dla pacjentów. Wszystko to wpłynie na poprawę gromadzenia i przetwarzania danych medycznych, a także dostępu do informacji medycznej tak dla pacjentów, jak i pracowników jednostki. Skróci to również czas oczekiwania na uzyskanie świadczenia i pozwoli szpitalowi przejść w pełni na komunikację elektroniczną, również pomiędzy placówkami medycznymi.

 

<


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama