Koniec z noszeniem maseczek. Jest konkretna data

  • 23.03.2022, 12:00 (aktualizacja 23.03.2022, 12:01)
  • News4Media
Koniec z noszeniem maseczek. Jest konkretna data iStock
Rząd zdecydował o zmianie stanu epidemii w Polsce na stan zagrożenia epidemią. Oznacza to, że jesteśmy krok bliżej do zdjęcia maseczek.

Decyzję Rada Ministrów podjęła podczas wczorajszego (wtorek 22 marca) posiedzenia. Jest to realizacja ubiegłotygodniowych zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

– Zarekomendowałem panu premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania, które dotyczą noszenia maseczek, kwestii nakładania kwarantanny czy izolowania, żeby wejść w takie normalne tryby leczenia – powiedział.

I dodał, że spada liczba zakażeń. – To jest moment, w którym zaczynamy traktować koronawirusa jak jedną z chorób, jakie istnieją w naszym otoczeniu. Mamy o wiele więcej narzędzi do walki z Covid-19, stąd możliwość podjęcia takiej decyzji – podkreślił minister.

Kiedy możemy spodziewać się złagodzenia restrykcji i zdjęcia maseczek? A te – przypomnijmy – nadal są konieczne w komunikacji publicznej, sklepach czy urzędach.

Portal Interia podaje, że najnowsza decyzja rządu oznacza, że maseczki zdejmiemy w ciągu najbliższych dni. Nieoficjalnie jest mowa o poniedziałku 28 marca.

Czy to dobrze?

Jednak część lekarzy jest sceptyczna wobec planów rządowych. Mówią otwarcie, że Covid-19 zelżał, ale nie zniknął. Przytaczają także dane z państw zachodnich, gdzie od pewnego czasu widać, że zachorowań przybywa. Światowa Organizacja Zdrowia właśnie oceniła, że w krajach, gdzie za szybko złagodzono zasady, jest teraz więcej zakażonych. Wskazano na np. Wielką Brytanię, Irlandię, Francję czy Włochy. WHO uważa, że za ten stan odpowiada nowy podwariant omikronu nazwany BA.2. To mutacja bardziej zakaźna od poprzedniej.

„Apelujemy do decydentów o wycofanie się z pomysłu zniesienia na terenie Polski obostrzeń epidemicznych” – tak z kolei w oficjalnym stanowisku piszą członkowie zespołu ds. Covid-19 przy prezesie PAN.

Argumentują, że musimy też brać pod uwagę napływ uchodźców do Polski.

„Wiele osób pomaga i będzie pomagało uchodźcom z Ukrainy, pracując w bezpośrednim kontakcie z dużymi grupami ludzi. Bardzo ważne, aby zarówno osoby pomagające, jak i sami uchodźcy byli zaszczepieni. Warto przy tym podkreślić, że kontakt obywateli polskich z uchodźcami, tak jak i kontakt z rodakami, nie wiąże się z ryzykiem zachorowania, o ile pamiętamy o podstawowych zasadach ochrony: szczepienie – maseczki – dezynfekcja. Dlatego uchodźcom należy niezwłocznie zapewnić m.in. darmowy i nieograniczony dostęp do maseczek i środków do dezynfekcji, a przede wszystkim ułatwić dostęp do szczepień przeciw Covid-19” – zalecają eksperci.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Myślący
Myślący 30.03.2022, 15:55
W końcu ! Tylko grzybicy płuc można się nabawić.
Grzybiarz
Grzybiarz 30.03.2022, 20:22
Mi grzyby z płuc wylatują wraz ze smołą z fajek. Widziałeś kiedyś grzyby na smole? O to sie nie obawiam tyklo żeby tytoń nie pochodził ze strefy wykluczenia z okręgu Czarnobyla
Tylko tyle
Tylko tyle 24.03.2022, 13:55
O dziekujemy ci łaskawy panie ze pozwoliłeś nam zdjąć kagańce a i covid ma być tylko zwykłą chorobą Nieśmiało zapytam Co się stało?Dotychczas wirus był smiercionoscią chorobą Niektórzy to tak te maski pokochali oo ze nigdy nie zdejmą Są tacy co nawet by chodxili z wiadrami na głowach Namąciliscie ludziom w głowach Medialna propaganda ma wielką moc
Polak
Polak 23.03.2022, 13:07
I tak nie zapomnimy Niedzielskiego, że nam to zrobił!

Pozostałe