Więcej pracowników zza Buga

  • 18.02.2022, 08:00
  • lew
Więcej pracowników zza Buga Ponad połowa cudzoziemców ubezpieczonych w biłgorajskim ZUS to osoby zatrudnione na umowach o pracę.
Na naszym terenie cały czas przybywa pracowników z zagranicy. To głównie obywatele Ukrainy zatrudnieni na umowach o pracę.

Na koniec ub. roku w województwie lubelskim było 26,7 tys. cudzoziemców z ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w ZUS. To o niemal jedną czwartą więcej niż rok temu.

Wyraźny wzrost liczby ubezpieczonych obcokrajowców widać również w rejestrach biłgorajskiego oddziału ZUS, który ma pod swoimi skrzydłami nie tylko cztery powiaty b. woj. zamojskiego, ale również powiaty chełmski, janowski, krasnostawski i włodawski. Na koniec 2020 r. było ich prawie 2,9 tys., a rok później już ponad 4 tys. Zdecydowaną większość w tej grupie nadal stanowią obywatele Ukrainy (86 proc.). – Ponad połowa cudzoziemców ubezpieczonych w biłgorajskim ZUS to osoby zatrudnione na umowach o pracę, a 125 osób prowadzi własne firmy – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim.

Pozostali korzystają z umów-zleceń i innych umów o świadczenie usług.

W skali całej Polski liczba ubezpieczonych obcokrajowców przekroczyła już 875 tys. i jest o 150 tys. wyższa niż rok temu. Cudzoziemcy stanowią około 5 proc. wszystkich osób z ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w ZUS.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe