Nowe zasady kwarantanny i izolacji

  • 12.02.2022, 08:00
  • News4Media
Nowe zasady kwarantanny i izolacji iStock
W czwartkowy wieczór rządzący opublikowali w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, którego treść wyznacza nowe zasady związane z kwarantanną i izolacją. Część z nich obowiązuje już od piątku 11 lutego. Prawie 80 tysięcy Polaków otrzymało również na swoje telefony sms-y w tej sprawie.

Zmiany dotyczące kwarantanny i izolacji zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

– To jest zjawisko, które oczywiście miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy. Te kwarantanny zostaną zniesione – mówił szef resortu.

To efekt oczekiwanego przez rząd „początku końca pandemii”. Ministrowie – pomimo oscylujących w granicach 40 tysięcy potwierdzonych zakażeń – uważają, że najbliższe tygodnie przyniosą spadek liczby zachorowań i pozwolą stopniowo wycofywać się z obostrzeń oraz reżimu sanitarnego.

Nowe zasady obowiązujące od 11 lutego:

1. Zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu – osoby, które miały styczność z zakażonym pacjentem, nie będą musiały poddawać się odosobnieniu na podstawie wywiadu epidemicznego.

Nowe zasady, które będą obowiązywały od 15 lutego:

1. Izolacja osoby zakażonej koronawirusem trwać będzie 7 dni (dotychczas 10);
2. Domownicy izolowanej osoby pozostaną w odosobnieniu w tym samym okresie – oznacza to, że ich kwarantanna nie będzie trwała dłużej, niż izolacja chorego.

„W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny jest równy okresowi tej izolacji; obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia” – czytamy w rozporządzeniu.


Masowa wysyłka sms-ów

Od początku pandemii rząd komunikuje się z pacjentami za pomocą wiadomości tekstowych, przesyłając w ten sposób m.in. informacje dotyczące izolacji. Tym razem 79 tysięcy Polaków przebywających na kwarantannie z powodu kontaktu z zakażonym pacjentem otrzymało w czwartkowy wieczór wiadomość o jej zakończeniu.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe